TEKNINEN SYVÄSUKELLINEN · 10 MINUUTIN LUKUAIKA

ISBM-muottiteräslaadut: S136 vs. H13 vs. 718H – kumpi mihin?

Ensiluokkainen muottiteräs maksaa aluksi 30-50% enemmän, mutta kestää tuotannossa 3–5 kertaa pidempään, mikä alentaa kokonaiskustannuksia huomattavasti. Monet korealaiset ISBM:n ostajat eivät kuitenkaan tiedä, mitä S136-, H13- ja 718H-nimikkeet oikeastaan ​​tarkoittavat tai mitä merkitystä kullakin niistä on. Tässä oppaassa käydään läpi seitsemän muottiteräslaatua, niiden eroja ja päätöksentekokehystä, jota käytämme terästen määrittelyssä korealaisille asiakasprojekteille.

Pyydä teräslajisuositusta muottiin →

1. Miksi muottiteräksen valinnalla on merkitystä

Muottiteräs on suurin yksittäinen tuotannon taloudellisuutta määräävä tekijä ISBM-muotin 5–10 vuoden käyttöiän aikana. Oikein tehtynä työkalusi kestää 5 miljoonaa laukausta ennen kunnostusta. Väärin tehtynä muotinvalmistaja palaa 500 000 laukauksen jälkeen kuluneilla onteloilla, naarmuuntuneilla jakoviivoilla ja kaulakierteillä, jotka eivät enää täytä automaattisen tulppauksen toleranssia. Ensiluokkaisen ja hyödykerekän välinen kustannusero on tyypillisesti 30–50 prosenttia työkalujen alkuperäisestä hinnasta – mutta käyttöiän ero on 3–5 kertaa. Muotin käyttöiän aikana ensiluokkainen teräs on lähes aina taloudellisesti parempi valinta korkeammista alkuinvestoinneista huolimatta.Muotti ruiskuvalua varten, venytyspuhallusmuovaus 2

Haasteena korealaisille ISBM-ostajille on se, että muottiteräksen valintaa käsitellään harvoin työkalujen hankinnan yhteydessä. Ostajat keskittyvät onteloiden määrään, syklin kestoon ja läpimenoaikaan ja pitävät teräksen spesifikaatiota muotinvalmistajalle delegoituna jälkikäteen tehtävänä asiana. Juuri näin budjettityökalujen toimittajat oikovat mutkia: he tarjoavat houkuttelevia hintoja käyttämällä heikompilaatuisia teräksiä, jotka näyttävät paperilla hyväksyttäviltä, ​​mutta joiden käyttöikä on huomattavasti lyhyempi. Muotti, jonka hinta on 45 prosenttia premium-hinnasta, mutta joka on valmistettu hyödyketeräksestä, ei ole edullinen – se on kolmen vuoden korvaussuunnitelma, joka on naamioitu kymmenen vuoden investoinniksi.

Tarkasti määritellyt korealaiset ISBM-työkalut yhdistävät neljästä viiteen teräslaatua eri muottikomponentteihin, joista jokainen valitaan kyseisen komponentin erityisten mekaanisten vaatimusten mukaan. Muottiontelon on oltava korroosionkestävä ja peilikiillotettavissa. Ydintankojen on oltava pinnankovia ja mittapysyviä. Puhallusontelon on oltava lämmönjohtava ja jakolinjan tarkka. Pohjalevyjen on oltava rakenteellisesti jäykkiä. Kuumakanavan kiinnitysalustan on oltava lastuttavaa ja kustannustehokasta. Oikean teräksen määrittäminen kullekin komponentille erottaa ammattimaisen muottisuunnittelun tavanomaisten työkalujen toimittamisesta.

2. DIN, JIS, AISI: Pikaopas

Muottiteräslajeja on olemassa rinnakkaisten nimitysjärjestelmien alla eri kansainvälisissä standardointijärjestöissä. Samaa fyysistä terästä voidaan kutsua ruotsalaisessa ASSAB-luettelossa S136:ksi, saksalaisessa DIN-spesifikaatiossa 1.2083:ksi ja amerikkalaisessa AISI-standardissa 420SS:ksi. Korealaiset muotti-insinöörit käyttävät rutiininomaisesti näiden järjestelmien välisiä viittauksia määritellessään terästä asiakkaille, jotka suosivat tiettyjä kansainvälisiä standardeja. Alla oleva taulukko esittää yhteenvedon tässä oppaassa käsiteltyjen seitsemän muottiteräslajin vastaavuuksista.

Yleinen nimi DIN-koodi JIS / AISI Tyypillinen kovuus
S136 1.2083 AISI 420SS HRC 48-52
H13 1.2344 AISI H13 / SKD61 HRC 52-54
718H 1,2738H AISI P20+Ni HRC 30-35
P20 1.2311 AISI P20 HRC 28-33
NAK80 JIS G4404 HRC 37-43
Al 7075-T6 EN AW-7075 AA 7075 HB 150
S45C C45 JIS G4051 / AISI 1045 HB 190-230

Korealainen muottitekniikka käyttää yhä enemmän JIS-järjestelmää (ottaen huomioon Korean historialliset siteet japanilaisiin valmistusstandardeihin) ja viittaa samalla DIN-järjestelmään eurooppalaisista lähteistä peräisin olevan teräksen ja AISI-järjestelmään amerikkalaisten spesifikaatioiden osalta. Vakiokäytäntömme on määritellä teräs kaikkien kolmen nimijärjestelmän mukaisesti suunnittelupiirustuksissa, jotta vältetään epäselvyydet hankinnan ja tarkastuksen aikana.

3. S136: Peilipuolalainen mestari

S136 on ensiluokkainen teräs kirkkautta vaativiin ISBM-sovelluksiin. Se on runsaskrominen martensiittinen ruostumaton teräs (noin 13,6 prosenttia Cr, 0,38 prosenttia C), jossa yhdistyvät poikkeuksellinen korroosionkestävyys ja optisen peilikiillotuksen vaatima hienorakeinen rakenne. Kun S136-ontelot kiillotetaan SPI A-1 -viimeistelyyn (Ra 0,05), ne tuottavat PET- ja PETG-pulloille lasinkirkkaan pinnan, joka täyttää korealaisten K-beauty-tuotemerkkien omistajien laatuvaatimukset.

Korroosionkestävyys on yhtä tärkeää kuin kiillotettavuus. PET:n kaasunpoisto ruiskutuksen aikana tuottaa pieniä määriä asetaldehydiä ja muita happamia sivutuotteita, jotka hyökkäävät hiilipohjaisten työkaluterästen kanssa miljoonien syklien aikana aiheuttaen pinnan syöpymistä, joka pilaa peilikiillon. S136-muovin kromipitoisuus tarjoaa passiivista korroosiosuojaa näitä sivutuotteita vastaan ​​ja säilyttää peilikiillon muotin koko 5 miljoonan syklin käyttöiän ajan. Korealaisissa lääketeollisuuden puhdastilasovelluksissa, joissa steriilit pesuliuokset voivat hyökätä suojaamattoman teräksen kanssa, S136 on käytännössä pakollinen.

Paras käyttökohde: Kirkkauskriittiset esimuottipesät, K-beauty-kosmetiikkatuotteiden puhalluspesät, lääketeollisuuden puhdastilatyökalut, kaikki SPI A-1 -peilikiillotusta vaativat sovellukset.

Vältä seuraavia: Rakenteelliset pohjalevyt (ylimääräiset kustannukset), kulutusta kestävät ejektorikomponentit (H13 on parempi), muottipohjat, jotka eivät ole kosketuksissa muoviin (P20 on parempi ja halvempi).

4. H13: Raskaan käytön kulutuskestävyys

H13 on kuumatyöteräs, joka kehitettiin alun perin painevaluun, mutta jota on käytetty uudelleen ISBM-muotteihin, jotka tarvitsevat poikkeuksellista kulutuskestävyyttä korkean syklin tuotanto-olosuhteissa. Sen kromi-molybdeeni-vanadiiniseoskemia (5 prosenttia Cr, 1,5 prosenttia Mo, 1 prosenttia V) tarjoaa suuren lujuuden korotetuissa lämpötiloissa sekä erinomaisen kulutuskestävyyden voimakkaasti syklisten muottikomponenttien jatkuvia liuku- ja iskukuormituksia vastaan.

Korealaisille juomapullottajille, jotka valmistavat yli 10 miljoonaa 500 ml:n vesipulloa vuodessa tuotenumeroa kohden, H13-aihioteräkset tarjoavat 3–5 miljoonan annosta käyttöikää ennen kunnostusta, kun taas vähemmän kestävien terästen käyttöikä on 1–2 miljoonaa. Lisäkustannukset S136- tai 718H-teräksiin verrattuna ovat tyypillisesti 20–30 prosenttia, mutta pidempi käyttöikä kompensoi enemmän kuin kustannukset. Kierrätetyn PET:n (rPET) prosessoinnissa, jossa kierrätysvirran hankaavat epäpuhtaudet kiihdyttävät aihioiden kulumista, H13 on vakiovaatimus, koska heikommat teräkset pettävät ennenaikaisesti.

Kompromissi on kiillotettavuus. H13 voidaan kiillottaa SPI B-1 -pintaan kohtuullisen kirkkaiden pullojen aikaansaamiseksi, mutta se ei saavuta S136:n tarjoamaa optisen luokan SPI A-1 -pintaa. Pulloihin, joissa pudotuksenkestävyys ja kulutuskestävyys ovat tärkeämpiä kuin lasin kirkkaus – vesipullot, urheilujuomat, puhdistuskemikaalien säiliöt, irtotavarapurkit – H13 on oikea valinta. K-beauty-kosmetiikan kirkkaudelle H13 ei riitä, ja S136 on pakollinen.

ruiskutus-venytys-puhallusmuovaus-sovellus-6

Paras käyttökohde: Korkean syklin juomien tuotanto, rPET-käsittely, raskaaseen käyttöön tarkoitetut kaularenkaat, liukuvat ejektorikomponentit, sovellukset, joissa kulutuskestävyys on tärkeämpää kuin kiillotuslaatu.

Vältä seuraavia: Ensiluokkaiset kosmeettiset kirkkausontelot (S136 parempi), passiivista korroosiosuojausta vaativat lääketeollisuuden puhdastilasovellukset, muottipohjat (P20 yhtä hyvä halvemmalla).

5. 718H: Yleiskäyttöinen työjuhta

718H on esikarkaistu nikkelillä seostettu työkaluteräs, joka sijoittuu korkealaatuisen S136:n ja edullisen P20:n välimaastoon. Sen nikkelipitoisuus (noin 1 prosentti nikkeliä lisättynä tavalliseen P20-teräkseen) parantaa hieman sitkeyttä, lastuttavuutta ja mittapysyvyyttä verrattuna tavalliseen P20:een. 718H toimitetaan terästehtaalta esikarkaistuna HRC 30–35 -lujuuteen, mikä poistaa lämpökäsittelyn tarpeen koneistuksen jälkeen – mikä lyhentää työkalujen toimitusaikaa 3–5 työpäivää verrattuna teräksiin, jotka vaativat koneistuksen jälkeisen tyhjösammutuksen.

Suunnittelutiimimme käyttää 718H-terästä oletusspesifikaationa ydintangoille, keskipitkille esimuottionteloille vakiomuotoisissa PET-sovelluksissa ja yleiskäyttöisissä muottikomponenteissa, joissa sovellus ei vaadi ensiluokkaista S136- tai H13-suorituskykyä. Korealaisissa projekteissa, jotka tuottavat 1–3 miljoonaa pulloa vuodessa tuotenumeroa kohden, 718H-työkalut tarjoavat 2–3 miljoonan pullon käyttöiän 60–75 prosentin hinnalla vastaavien S136-kokoonpanojen kustannuksista. Taloudellisuus on erityisen suotuisa keskisuurten kosmetiikka- ja juomateollisuuden sovelluksissa, joissa tuotantomäärä ei oikeuta huippuluokan teräksen kustannuspreemiota.

Paras käyttökohde: Ydintangot, keskikokoiset esimuottipesät yleisiin PET-sovelluksiin, kustannusherkät projektit 1–3 miljoonan pullon vuosituotantoalueella, yleiset työkalut, joissa ei vaadita äärimmäistä kulutuskestävyyttä.

Vältä seuraavia: Kirkkautta vaativat peilikiillotussovellukset (S136 parempi), yli 10 miljoonan pullon vuosikiertojuomat (H13 parempi), rPET-muovien käsittely (H13 parempi).

6. Tukiteräkset: P20, NAK80, Al 7075, S45C

Edellä mainittujen kolmen ydinlaadun lisäksi täydellisessä ISBM-muottissa käytetään tyypillisesti neljää muuta teräslaatua tukikomponentteihin. Jokaisella on oma roolinsa, joka oikeuttaa sen valinnan vaihtoehtojen edelle.

P20: Pohjalevyn standardi

P20 on yleismaailmallinen standardi muotin pohjalevyille, laatan taustalevyille ja muille rakenneosille, jotka eivät ole kosketuksissa muovin virtaukseen. Se tarjoaa riittävän jäykkyyden alhaisilla kustannuksilla ja erinomaisen työstettävyyden. P20 ei ole koskaan oikea valinta onteloiden pinnoille tai kulutusosille, mutta se on lähes aina oikea valinta rakenteellisille taustalevyille, jotka altistuvat vain puristaville puristuskuormille.

NAK80: S136-vaihtoehto

NAK80 on japanilainen esikarkaistu työkaluteräs (JIS G4404), jonka ominaisuudet ovat samankaltaiset kuin S136:lla, mutta joka on hitsattavissa. Tämä mahdollistaa vaurioituneiden kolojen uudelleentyöstämisen ja korjaamisen ilman täydellistä vaihtoa. NAK80 valitaan joskus S136:n sijaan, kun asiakas ennakoi mahdollisia tulevia kolojen muutoksia; kiillotettavuus on hieman S136:ta huonompi (saavuttaa SPI A-2:n, mutta ei A-1:n), mutta hitsattavuus tarjoaa toiminnallista joustavuutta.

Alumiini 7075-T6: Painonpudotusvaihtoehto

Al 7075-T6 on ilmailualan alumiinia, jota käytetään lyhytaikaisten kosmeettisten sovellusten puhallusonteloissa, joissa painonpuhallusontelot ovat tärkeämpiä kuin pitkä käyttöikä. Alumiiniset puhallusontelot painavat noin 35 prosenttia enemmän kuin vastaavat teräksestä valmistetut ontelot, mikä vähentää koneen servoindeksointijärjestelmän kulumista suurnopeuskäytössä. Al 7075 -puhallusontelot tuottavat 500 000–800 000 pumpun käyttöiän – riittävästi K-beauty-kampanjoille, joissa on 20 000–100 000 yksikköä tuotetta kohden, mutta ei riitä pitkäaikaiseen juomien tuotantoon.

S45C: Kuumakanavan perusmateriaali

S45C-keskihiiliteräs on kuumakanava-asennusalustojen ja muiden kuin kriittisten rakenneosien standardispesifikaatio, jossa kustannustehokkuus on tärkeää. Vakiomallisessa 15 ml:n ASB-12M-työkalussamme käytetään 430 × 140 × 30 mm:n S45C-kuumakanava-alustaa, kuten yksityiskohtaisesti kuvassamme on kuvattu. 15 ml:n ydinmuotin dokumentaatioS45C tarjoaa riittävän jäykkyyden ja lämmönkestävyyden alle puolella työkaluterästen hinnasta, mikä sopii komponenteille, jotka eivät vaadi korkeatasoista metallurgiaa.

15 ml ISBM-muotin yksityiskohta 1

7. Kustannus- vs. elinkaarianalyysi

Ensiluokkaisen teräksen valinnan taloudellinen perustelu käy selväksi, kun lasketaan kokonaiskustannukset miljoonaa tuotettavaa laukausta kohden työkalukustannusten sijaan. Ensiluokkainen teräs on kalliimpi ostaa, mutta sillä voidaan tuottaa enemmän pulloja ennen kuin se tarvitsee kunnostusta, joten miljoona laukausta kohden hinta on yleensä alhaisempi kuin vastaavilla tavallisilla teräksillä korkeammasta ostohinnasta huolimatta.

Teräslaatu Suhteelliset kustannukset Odotettu käyttöikä (injektiot) Kustannukset miljoonaa laukausta kohden
S136 1,00 (lähtötaso) 5–6 miljoonaa 0.18
H13 1.15 4–5 miljoonaa 0.26
718H 0.70 2–3 miljoonaa 0.28
NAK80 0.90 3–4 miljoonaa 0.26
Yleinen 40Cr-teräs (vältettävä) 0.40 400–700 000 0.73

Luvut ovat selvät: geneerinen 40Cr-teräs tai vastaava matalaspesifikaatioteräs vaikuttaa halvalta 40 prosentin hinnalla S136-teräksen hinnasta, mutta 500 000 laukauksen käyttöiällä miljoonan laukauksen hinta on yli neljä kertaa korkeampi kuin premium-S136-teräksen. Korealaiset pakkausmateriaalien ostajat, jotka ostivat halvimman työkaluvaihtoehdon vuonna 2021, ovat asiakkaita, joiden näemme palaavan vuosina 2024 ja 2025 kolmanteen työkalujen vaihtojaksoonsa – käytettyään yhteensä paljon enemmän kuin jos he olisivat ostaneet premium-terästä ensimmäisellä kerralla.

8. Teräksen valintapäätöspuu

Korealaisille ostajille, jotka valitsevat muottiterästä uuteen projektiinsa, alla oleva päätöksentekopuu kattaa valtaosan todellisista sovelluksista. Vastaa neljään kysymykseen järjestyksessä, niin suositeltu spesifikaatio tulee näkyviin loppuun.

  1. Vaaditaanko peilikiillon omaavaa optista kirkkautta?
    → Kyllä: S136 ontelopinnoille (siirry kohtaan Q2 muille komponenteille)
    → Ei: Jatka kohtaan H13 tai 718H seuraavien kysymysten perusteella
  2. Onko vuosittainen tuotantomäärä yli 10 miljoonaa pulloa vuodessa tuotenumeroa kohden?
    → Kyllä: H13 ontelopinnoille käyttöiän maksimoimiseksi
    → Nro: 718H riittää kohtalaisen volyymin sovelluksiin
  3. Onko hartsi hiovaa (rPET, täyteaineyhdisteet, kuituvahvisteinen)?
    → Kyllä: H13 pakollinen onteloiden pinnoille muista tekijöistä riippumatta
    → Ei: Jatka ensimmäisen ja toisen neljänneksen tulosten mukaisesti
  4. Sisältyvätkö projektiin ydintangot, ejektorin osat ja kaularenkaat?
    → Ydintangot: 718H standardi, H13 raskaaseen käyttöön
    → Ulostyöntölevyt: S45C tarkkuushionnalla
    → Kaularenkaat: Nitrattu työkaluteräs tai H13 kierteiden toleranssien säilyttämiseksi
    → Pohjalevyt: P20 universaali
    → Kuumakanavan pohja: S45C

Epäselvissä tapauksissa tai tämän päätöksentekopuun ulkopuolella olevissa sovelluksissa – epätavalliset hartsit, äärimmäiset syklivaatimukset, erityiset korealaiset määräystenmukaisuusvaatimukset – suunnittelutiimimme tarjoaa räätälöityjä terässpesifikaatioanalyysejä osana jokaista… räätälöity ISBM-muottiprojekti, tasapainottamalla alkukustannuksia ennustetun käyttöiän kanssa juuri sinun tuotantotilanteeseesi sopivalla tavalla.

9. Johtopäätös: Teräksen sovittaminen käyttötarkoitukseen

Muottiteräksen spesifikaatio on yksi merkittävimmistä päätöksistä kaikissa korealaisissa ISBM-työkalujen ostoissa, mutta ostajat, jotka keskittyvät kammioiden määrään, syklin kestoon ja toimituspäivämäärään, unohtavat sen usein. Oikea terässpesifikaatio sovittaa jokaisen komponentin sen mekaaniseen rooliin: S136 kirkkauskriittisille kammioille, H13 erittäin kuluville komponenteille ja rPET-sovelluksille, 718H yleiskäyttöisille keernatangoille ja kohtalaisen kestäville kammioille, P20 rakennepohjalevyille, S45C kuumakanava-asennusalustoille, NAK80 hitsattavuuden ja korjattavuuden kannalta ja Al 7075 lyhytaikaisille painonpuhallusonteloille.

Taloudelliset näkökulmat suosivat vahvasti premium-terästä, kun niitä arvioidaan miljoonan laukauksen kustannusten perusteella eikä suoraan ostohintaan. Korealaiset pakkausten ostajat, jotka valitsivat halvimman vaihtoehdon työkalut vuosien 2020–2022 investointiaallolla, korvaavat nyt kyseisiä työkaluja kolminkertaisella taajuudella odotettua useammin, koska he ovat käyttäneet niihin yhteensä enemmän rahaa kuin premium-työkalut olisivat maksaneet alusta alkaen. Tämä on kallis oppitunti, jonka suunnittelutiimimme auttaa rutiininomaisesti uusia asiakkaita välttämään ehdottamalla oikein määritettyä terässeosta ensimmäisestä muottiprojektista lähtien.

Ever-Powerin vakiokäytäntönä on määrittää teräslaji jokaiselle räätälöidyn muottiprojektin komponentille ja dokumentoida kunkin valinnan perustelut suunnittelupiirustuksiin asiakkaan tarkastettavaksi ja hyväksyttäväksi. Jos arvioit uutta muottiprojektia, vianmäärität olemassa olevien työkalujen ennenaikaista kulumista tai suunnittelet työkalujen uusintasykliä, suunnittelutiimimme voi suorittaa teräsvalinnan tarkastelun ja antaa suosituksia, jotka on räätälöity juuri sinun korealaiseen tuotantotilanteeseesi.

Keskeiset tiedot

  • Ensiluokkainen muottiteräs maksaa aluksi 30-50% enemmän, mutta sen käyttöikä on 3–5 kertaa pidempi – pienemmät kustannukset miljoonaa laukausta kohden työkalun käyttöiän aikana.
  • S136 (DIN 1.2083) on peilikiillon mestari kirkkautta vaativissa K-kauneus- ja lääketeollisuuden sovelluksissa HRC 48–52 -kovuuksilla.
  • H13 (DIN 1.2344) on kulutuskestävyyden mestari korkeasyklisessä juomatuotannossa ja rPET-prosessoinnissa HRC 52–54 -kovuuksilla.
  • 718H (DIN 1.2738H) on yleiskäyttöinen työjuhta HRC 30–35 -kovuuksilla. Se on kustannustehokas keskikokoisiin sovelluksiin, joiden tuotantomäärä on alle 3 miljoonaa pulloa vuodessa.
  • Tarkasti määritelty muotti sekoittaa 4–5 teräslaatua: onteloiden pinnat + keernatangot + pohjalevyt + kuumakanavan pohja + tukikomponentit, joista jokainen on valittu mekaanisen roolinsa perusteella.
  • Yleinen heikkolaatuinen teräs (yleinen 40Cr tai vastaava) on valheellinen säästö, joka maksaa korealaisille pakkausten ostajille neljä kertaa enemmän miljoonaa laukausta kohden alhaisemmasta aloitushinnasta huolimatta.

Hanki asiantuntijan teräslaatusuositus projektiisi

Jaa pullosovelluksesi, vuosittainen tuotantomääräsi, hartsispesifikaatiosi ja nykyinen tai tavoiteltu työkalukokoonpanosi. Suunnittelutiimimme palauttaa täydellisen terässpesifikaation perusteluineen jokaiselle komponentille 48 tunnin kuluessa.

Pyydä terässpesifikaatioiden tarkistus →

Toimittaja: Cxm

VR-kierros tehtaallamme

TAGIT: