BESLISSINGSINSTRUMENT
ISBM Cavity Count Calculator: Hoeveel gaatjes heeft u daadwerkelijk nodig?
Het kiezen van 4 matrijzen terwijl je er 8 nodig hebt, beperkt je productiecapaciteit tot de helft. Het kiezen van 16 matrijzen terwijl je er 8 nodig hebt, verdubbelt je investering in de matrijs en zorgt voor extra wrijving bij het omstellen. Deze handleiding biedt de formule, scenarioberekeningen en een kader voor verborgen kosten om het juiste aantal matrijzen voor je Koreaanse productielijn te bepalen.
TL;DR — Korte samenvatting
Bereken het aantal gaatjes met behulp van: Jaarlijks aantal flessen = Caviteiten × (3600 / cyclustijd) × bedrijfsuren × uptimefactorVoor farmaceutische flacons van 5-50 ml is 12-16 matrijsopeningen aanbevolen; voor cosmetische flacons van 50-300 ml 6-12 matrijsopeningen; voor dranken van 300-800 ml 4-8 matrijsopeningen; voor flacons met brede opening van 1-2 liter 2-4 matrijsopeningen; en voor grootformaat flacons van 5 liter 1-2 matrijsopeningen. Een hoger aantal matrijsopeningen verlaagt de kosten per flacon, maar verhoogt de matrijsinvestering (30-50%) en de omsteltijd (40-60%). Voor productportfolio's met meerdere SKU's kunt u het aantal matrijsopeningen afstemmen op uw SKU met het hoogste volume en een lagere efficiëntie accepteren bij kleinere series in plaats van een te kleine matrijs te gebruiken voor de grootste serie.
In deze handleiding
- Waarom het bepalen van het aantal gaatjes de moeilijkste beslissing is
- De kerncapaciteitsformule
- Drie berekeningen gebaseerd op een realistisch scenario
- Aantal gaatjes per flesvolume
- Ever-Power Platform Matching
- Verborgen kosten van een hoger aantal gaatjes
- Flexibiliteitsstrategie voor meerdere SKU's
- Koreaanse schaalpatronen: 1 tot 10 machines
- Veelgestelde vragen
- Conclusie
1. Waarom het bepalen van het aantal gaatjes de moeilijkste beslissing is
Nadat u het machineplatform en het flesontwerp hebt gekozen, wordt het aantal caviteiten de laatste cruciale beslissing vóór de inkooporder. In tegenstelling tot de meeste inkoopbeslissingen voor ISBM, waarbij kopers standaard de aanbevelingen van de leverancier volgen, vereist het aantal caviteiten de input van de producent zelf, omdat het afhangt van aannames over het productievolume die alleen de koper nauwkeurig kan voorspellen.

Het asymmetrische risico maakt deze beslissing lastig. Een te klein aantal matrijsvormen beperkt de productiecapaciteit permanent en kan niet achteraf worden aangepast zonder een tweede machine of een nieuwe matrijs aan te schaffen. Een te groot aantal matrijsvormen verhoogt de investeringskosten voor de matrijs met 30-50% en introduceert wrijving bij omsteltijden, wat de efficiëntie van de productie van meerdere SKU's schaadt. Geen van beide fouten is goedkoop te corrigeren.
Koreaanse producenten beginnen doorgaans pas na zes weken flesontwerp en machine-evaluatie over het aantal caviteiten te praten. Op dat moment is de discipline van het voorspellen vaak al verdwenen, omdat iedereen ervan uitgaat dat de aantallen al vaststaan. Juist op dat moment worden de meest kostbare selectiefouten gemaakt. Het onderstaande raamwerk zet het aantal caviteiten om van intuïtie naar een nauwkeurige berekening.
2. De formule voor de kerncapaciteit
De jaarlijkse berekening van het aantal caviteiten gebruikt vier inputs: caviteitsnummer, cyclustijd, bedrijfsuren en uptimefactor. De output is de jaarlijkse flessencapaciteit. Bereken het benodigde aantal caviteiten terug vanaf uw beoogde jaarlijkse volume.
KERNFORMULE
Jaarlijkse flessen = Caviteiten × (3.600 ÷ Cyclustijd) × Bedrijfsuren × Beschikbaarheidsfactor
Cyclustijd in seconden. Bedrijfsuren per jaar. Beschikbaarheidsfactor 0,90-0,98.
Invoerreferentiewaarden
| Invoerparameter | Typisch Koreaans assortiment | Notities |
|---|---|---|
| Cyclustijd (fles van 50-300 ml) | 9-12 seconden | Afhankelijk van de wanddikte + hars |
| Cyclustijd (500-1000 ml) | 11-14 seconden | Langere koeltijd voor grotere flessen |
| Cyclustijd (1-2L) | 14-18 seconden | Dikke muur + thermische massa |
| Cyclustijd (5 liter gallon) | 25-35 seconden | Grote thermische massa, zware klemming |
| Enkele dienst (8 uur) | 2.000 uur per jaar | 250 dagen × 8 uur |
| Twee diensten (16 uur) | 4.000 uur per jaar | 250 dagen × 16 uur |
| Drieploegendienst / 24/7 | 6.000-7.500 uur per jaar | Afhankelijk van de vakantie-/onderhoudskalender |
| Beschikbaarheidsfactor (Koreaanse categorie) | 0.95-0.98 | Inclusief ombouw, onderhoud en korte tussenstops. |
Gebruik conservatieve aannames voor de uptime in het eerste jaar. Koreaanse producenten met volwaardige productielijnen op volautomatische platforms behalen doorgaans een uptime van 0,97-0,98%. Nieuwe installaties draaien tijdens de inbedrijfstelling doorgaans op 0,90-0,93% totdat de ervaring van de operators en de parameteroptimalisatie stabiliseren. Onderschat de capaciteit liever dan dat u deze overschat bij de inkoopberekening.
3. Drie berekeningen op basis van een realistisch scenario
De volgende drie scenario's illustreren de berekening van het aantal matrijsopeningen voor gangbare Koreaanse productieprofielen. Elk scenario gebruikt dezelfde basisformule om te laten zien hoe de invoer de beslissing over het aantal matrijsopeningen beïnvloedt.
Scenario A: 1 miljoen flessen per jaar, één ploegendienst
OPKOMEND K-BEAUTY MERK
Invoer: 100 ml PETG-cosmeticafles, cyclus van 11 seconden, enkele dienst van 8 uur, uptimefactor van 0,95, jaarlijkse doelstelling van 1 miljoen flessen
Berekening: 1.000.000 = Holtes × (3.600 ÷ 11) × 2.000 × 0,95
Oplossing: Holtes = 1.000.000 ÷ (327 × 2.000 × 0,95) = 1,6
Aanbeveling: 2-caviteits matrijs op een compact 4-stations platform. Biedt een capaciteit van 25% om aan de groeiende vraag te voldoen. HGY50-V3-EV precisieplatform of HGY150-V4 4-stations past bij deze schaal.
Scenario B: 5 miljoen flessen per jaar, twee ploegen
MIDDELGROTE CONTRACTVULLER
Invoer: 250 ml PET-cosmeticafles, cyclus van 10 seconden, tweeploegendienst (4.000 uur/jaar), uptimefactor van 0,96, jaarlijkse doelstelling van 5 miljoen
Berekening: 5.000.000 = Holtes × (3.600 ÷ 10) × 4.000 × 0,96
Oplossing: Holtes = 5.000.000 ÷ (360 × 4.000 × 0,96) = 3,6
Aanbeveling: Een matrijs met 4 holtes biedt een passende capaciteit met beperkte hoofdruimte. Een matrijs met 6 holtes biedt 40% hoofdruimte voor groei en het opvangen van stilstand. Voor het behoud van compatibiliteit met de AOKI 250-matrijs, kies HGY200-V4-B platform.
Scenario C: 20 miljoen flessen per jaar, drie ploegen
GROTE DRANKPRODUCENT
Invoer: 500 ml PET-waterfles, cyclustijd van 9,5 seconden, 24-uurs drieploegendienst (7.000 uur/jaar), uptimefactor van 0,97, jaarlijkse doelstelling van 20 miljoen.
Berekening: 20.000.000 = Holtes × (3.600 ÷ 9,5) × 7.000 × 0,97
Oplossing: Holtes = 20.000.000 ÷ (379 × 7.000 × 0,97) = 7,8
Aanbeveling: 8-holte mal op HGY200-V4 perron met 4 stations. Voor buffercapaciteit en dubbelrijrendement kunt u het volgende overwegen: HGY250-V4-B dubbelrijig voor een hogere doorvoer bij een vergelijkbare afmeting.
4. Aantal gaatjes per flesvolume
Het flesvolume legt fysieke beperkingen op aan het maximale aantal matrijsvormen. Klemkracht, injectiecapaciteit en de afmetingen van de matrijs beperken hoeveel matrijsvormen er op een bepaald machineplatform passen. De volgende tabel toont typische aantallen matrijsvormen per flesvolumecategorie.
| Flesvolume | Typisch holtebereik | Sollicitatie |
|---|---|---|
| 5-50 ml | 12-16 holte | Farmaceutische flacons, serumflesjes |
| 50-150 ml | 8-12 holtes | Kleine cosmetica-, farmaceutische producten |
| 150-300 ml | 6-12 holtes | K-beauty standaard, farmaceutische siroop |
| 300-500 ml | 4-8 holtes | Drankingrediënt, bodylotion |
| 500-1000 ml | 4-8 holtes | Drank, huishoudelijke chemicaliën |
| 1-1,5 L | 2-6 holtes | Grote drankpotten met brede opening |
| 1,5-2 liter | 2-4 holtes | Grote drank- en voedselpotten |
| 2-4 liter | 1-2 holtes | Voedsel in bulk, grote verpakking |
| 5-6 liter | 1-2 holtes | 5 liter waterkan, B2B horeca |
Deze bereiken weerspiegelen praktische productieconfiguraties. Het theoretische maximum aantal holtes kan de getoonde bereiken overschrijden, maar het praktische aantal holtes wordt beperkt door drie factoren: het gewicht van de voorvorm, dat van invloed is op de benodigde klemkracht bij injectie; de afmetingen van de fles, die van invloed zijn op de benodigde ruimte voor de blaasvorm; en de koelcapaciteit, die van invloed is op de consistentie van de cyclustijd over alle holtes.
5. Ever-Power Platform Matching
De platformkeuze en het aantal caviteiten moeten overeenkomen. De volgende matrix geeft het maximale aantal caviteiten weer dat elk Ever-Power-platform ondersteunt en de typische optimale configuratie voor productie-efficiëntie.
| Platform | Max. holtes | Flesvolume |
|---|---|---|
| HGY50-V3-EV | Tot 16 | 5-50ml farmaceutische flacons |
| HGY150-V4 | Tot 12 | 50-300 ml cosmetica, farmaceutisch |
| HGY150-V4-EV | Tot 12 | Premium PETG, K-beauty |
| HGY200-V4 | Tot 8 | Drankje van 300-800 ml |
| HGY200-V4-B | Tot 8 | AOKI 250 formaat, 250 ml |
| HGY250-V4 | Tot 6 | 500ml-1,5L breedmond |
| HGY250-V4-B | Tot 12 (dubbele rij) | Hoge doorvoer 1-2L |
| HGY650-V4 | Maximaal 2 | 5 liter waterkan, groot formaat |
| EP-HGYS280-V6 | Tot 8 (6-stations) | Complexe asymmetrische premie |
De dubbelrijige HGY250-V4-B verdient speciale aandacht. De architectuur biedt tot 12 caviteiten op een vergelijkbare oppervlakte als standaard enkelrijige platforms met 6 caviteiten, waardoor de doorvoerdichtheid voor toepassingen met flessen van 1-2 liter effectief wordt verdubbeld zonder dat extra vloeroppervlak of een tweede machine nodig is.
6. Verborgen kosten van een hoger aantal gaatjes
Een groter aantal caviteiten verlaagt de productiekosten per fles door schaalvoordelen, maar brengt verborgen kosten met zich mee die vaak worden onderschat tijdens de inkoop. Koreaanse producenten zouden deze kosten moeten meewegen in hun beslissing over het aantal caviteiten.

Schaalvergroting van de kapitaalkosten van mallen
De kapitaalkosten van een matrijs schalen niet lineair met het aantal holtes. Elke extra holte verhoogt de kosten van een enkele matrijs met ongeveer 40-601 TP3T vanwege de gedeelde infrastructuur (grondplaten, hotrunner-verdeelstuk, koelcircuits). Typische prijzen op de Koreaanse markt voor matrijzen voor cosmetische flessen van 250 ml:
- ▸2-holte mal: 40-60 miljoen KRW
- ▸4-holte mal: 80-120 miljoen KRW
- ▸6-holte mal: 120-180 miljoen KRW
- ▸8-holte mal: 180-260 miljoen KRW
- ▸12-holte mal: 280-400 miljoen KRW
Deze cijfers gelden voor op maat gemaakte matrijzen. Voor ASB-12M-compatibele matrijzen zoals 150ml ISBM matrijsassemblage 1×12 holtesGestandaardiseerde ontwerpen leveren 15-25% lagere prijzen op dan vergelijkbare op maat gemaakte mallen.
Schaalvergroting van de omsteltijd
De tijd die nodig is voor het wisselen van matrijzen is evenredig met het aantal holtes, omdat meer holtes meer afzonderlijke componenten betekenen die nauwkeurig uitgelijnd moeten worden. Typische wisseltijden voor Koreaanse productielijnen:
- ▸Wisseltijd voor 2 caviteiten: 1,5-2,5 uur
- ▸Wisseling van 4 caviteiten: 2-3 uur
- ▸Omschakeling naar een behandeling met 8 caviteiten: 3-4 uur
- ▸Omschakeling van 12 caviteiten: 4-6 uur
Voor producenten die 3-5 productwisselingen per week uitvoeren, kost een matrijs met 12 holtes 18-30 uur per week aan omschakeling, tegenover 8-12 uur voor een matrijs met 4 holtes. Deze tijdskosten zijn van belang voor contractvullers die meerdere productvarianten produceren voor K-beautymerken.
Vereisten voor het aanscherpen van toleranties
Een matrijs met een groter aantal holtes vereist nauwere maattoleranties om een consistente flessenproductie in alle holtes tegelijk te garanderen. Een matrijs met 4 holtes tolereert een variatie van ±0,05 mm tussen de holtes. Een matrijs met 12 holtes moet een variatie van ±0,02 mm aankunnen, anders wordt de variatie tussen de flessen zichtbaar in het eindproduct. Deze precisie verhoogt de productiekosten van de matrijs en vereist een strengere controle van de productieparameters.
7. Strategie voor flexibiliteit bij meerdere SKU's
Koreaanse contractafvullers en producenten van merkproducten worden geconfronteerd met de flexibiliteitsvraag die commodity-producenten vaak vermijden. Wanneer één machine 8 tot 15 verschillende SKU's verwerkt, kan het aantal vulholtes niet geoptimaliseerd worden voor één specifieke SKU. Drie strategieën bieden hiervoor een oplossing.

STRATEGIE A
Afmeting voor het grootste artikelnummer
Selecteer het aantal holtes dat nodig is om uw SKU met het hoogste volume op volle capaciteit te verwerken. Accepteer een lagere efficiëntie bij kleinere SKU's.
Het meest geschikt voor: Een portfolio met één dominant product, aangevuld met kleinere series. Eenvoudig te plannen, geen risico op ondercapaciteit.
STRATEGIE B
Splitsing van twee machines
Gebruik twee machines met een verschillend aantal caviteiten. Artikelen met een groot volume worden verwerkt op een machine met 8 caviteiten, artikelen met een klein volume op een machine met 4 caviteiten.
Het meest geschikt voor: Portfolio's met meer dan 10 SKU's en aanzienlijke volumeverschillen. Hogere investeringskosten, maar een veel betere efficiëntie.
STRATEGIE C
Holteafsluiting
Ontwerp een matrijs met meer caviteiten en de mogelijkheid om individuele caviteiten uit te stansen. Gebruik de volledige 8 caviteiten voor grote orders en stans tot 4 caviteiten voor kleinere orders.
Het meest geschikt voor: Implementaties op één machine die een grote flexibiliteit in ordergrootte vereisen. Gemiddelde complexiteit.
8. Koreaanse schaalpatronen: 1 tot 10 machines

Waargenomen groeipatronen bij Koreaanse flessenproducenten laten voorspelbare ontwikkelingen zien in het aantal persluchtmaten en machines naarmate merken groeien van startup naar gevestigde onderneming. Inzicht in deze patronen helpt bij het voorspellen wanneer capaciteitsuitbreiding nodig is.
| Operationele fase | Jaarlijks volume | Typische configuratie |
|---|---|---|
| Start-up (jaar 1-2) | 0,5-2 M flessen | 1 machine, 2-4 holtes |
| Groei (jaar 3-4) | 2-8 M flessen | 1-2 machines, 4-8 holtes |
| Schaal (groep 5-7) | 8-25 M flessen | 3-5 machines, 6-12 holtes |
| Gevestigd (vanaf groep 8) | 25-100+ M flessen | 5-10+ machines, 8-16 holtes |
Drie overgangen verdienen aandacht. De eerste capaciteitsuitbreiding (van 1 naar 2 machines) vindt doorgaans plaats bij een jaarlijks volume van 2-3 miljoen flessen, wanneer productie met één machine niet langer betrouwbaar kan voldoen aan de groeiende vraag plus de onvermijdelijke onderhoudsintervallen. De tweede overgang (van 2 naar 3-4 machines) vindt plaats bij een volume van 8-10 miljoen flessen, wanneer diversificatie van het SKU-portfolio de toewijzing van specifieke machines vereist. De derde overgang (van 4 naar 6 of meer machines) vindt plaats bij een volume van meer dan 20 miljoen flessen, wanneer redundantie en doorvoerdichtheid operationele vereisten worden.
Elke overgang duurt 6 tot 12 maanden voor inkoop en inbedrijfstelling. Koreaanse producenten die hun capaciteitsuitbreiding 12 tot 18 maanden van tevoren plannen, presteren steevast beter dan degenen die wachten tot capaciteitsbeperkingen noodinkopen noodzakelijk maken.
9. Veelgestelde vragen
V: Kan ik later extra holtes in mijn bestaande mal aanbrengen als de vraag toeneemt?
Nee. Het aantal caviteiten is vastgelegd in het matrijsontwerp en kan niet achteraf worden aangepast. Als u een groeiende vraag verwacht, kies dan voor een aantal caviteiten met 25-40% extra capaciteit boven de huidige prognose. Als alternatief kunt u een tweede identieke machine- en matrijscombinatie aanschaffen wanneer de vraag de capaciteit van één machine overstijgt. Deze aanpak biedt tevens productieredundantie ter bescherming tegen onderhoudsstilstand.
V: Moet ik voor de zekerheid een hoger aantal gaatjes laten maken?
Niet automatisch. Een hoger aantal matrijsvormen verhoogt de matrijskosten met 40-60% per extra matrijsvorm en verlengt de omsteltijd met 30-50%. Voor contractvullers met meerdere SKU's en een omsteltijd van 3-5 weken kan een hoger aantal matrijsvormen de jaarlijkse productiecapaciteit zelfs verlagen, na aftrek van de verloren omsteltijd. Stem het aantal matrijsvormen af op uw specifieke bedrijfsprofiel in plaats van op de maximaal theoretische capaciteit.
V: Hoe verhoudt een dubbele rij caviteiten zich tot een enkele rij hoge caviteiten?
Een dubbelrijige architectuur (zoals de HGY250-V4-B) verdubbelt effectief de doorvoerdichtheid bij een vergelijkbare afmeting. Een dubbelrijige configuratie met 6 caviteiten levert bijvoorbeeld een vergelijkbare doorvoer als een enkelrijige configuratie met 12 caviteiten, terwijl deze dezelfde vloeroppervlakte inneemt. Het nadeel is dat een dubbelrijige configuratie een nauwkeurige afstemming van de blaasstations vereist en een iets complexer ontwerp van het koelcircuit. Voor toepassingen met flessen van 1-2 liter met een hoog volume presteert een dubbelrijige configuratie doorgaans beter dan een enkelrijige configuratie bij een gelijk aantal caviteiten.
V: Welk aantal caviteiten moet ik gebruiken voor mijn proeflijn voordat ik met de volledige productie begin?
In de pilotproductie worden doorgaans 2 tot 4 matrijsvormen gebruikt om het investeringsrisico te minimaliseren en tegelijkertijd het flesontwerp, de parameteroptimalisatie en de marktacceptatie te valideren. Zodra de verwachte commerciële volumes zijn bevestigd (meestal 6 tot 12 maanden na de start van de pilot), wordt de productie opgeschaald naar het volledige aantal matrijsvormen met een tweede matrijs die is ontworpen volgens de gevalideerde specificaties. Koreaanse K-beautymerken volgen bij de lancering van deze merken vaak dit traject van een pilot met 2 matrijsvormen naar een opschaling naar 8 matrijsvormen.
V: Heeft het aantal gaatjes invloed op de consistentie van de kwaliteit tussen flessen?
Een groter aantal matrijsvormen vergroot het risico op variatie tussen de flessen als de toleranties bij de matrijsfabricage niet streng genoeg zijn. Elke matrijsvorm is onafhankelijk en moet een identieke output leveren. Bij 4 matrijsvormen is het waarborgen van consistentie tussen de matrijsvormen eenvoudig. Bij 12 of meer matrijsvormen wordt precisiematrijsfabricage met een tolerantie van ±0,02 mm en een gebalanceerde hotrunner-flow essentieel. Voor hoogwaardige K-beauty- en farmaceutische toepassingen vereist een groter aantal matrijsvormen extra investeringen in kwaliteitscontrole.
10. Conclusie
De keuze voor het aantal caviteiten is de meest onderschatte beslissing bij de aanschaf van ISBM-machines. De meeste inkopers besteden weken aan het evalueren van machineplatformen en flesontwerpen, om vervolgens in de laatste week van het inkoopproces af te gaan op de aanbeveling van de leverancier voor het aantal caviteiten. Deze aanpak leidt tot kostbare selectiefouten die zich over een operationele periode van zeven jaar opstapelen.
De gestructureerde aanpak is eenvoudig: bereken het benodigde aantal matrijsvormen op basis van de jaarlijkse volumedoelstelling met behulp van de kernformule, controleer de berekening aan de hand van de beperkingen van het matrijsvormbereik voor het flesvolume, evalueer de verborgen kosten (matrijzeninvestering, omsteltijd, tolerantie-eisen) en pas indien nodig een flexibiliteitsstrategie voor meerdere SKU's toe. Deze methode zet het bepalen van het aantal matrijsvormen om van een intuïtieve inschatting naar een onderbouwde berekening.

Voor Koreaanse producenten die het aantal caviteiten evalueren voor nieuwe capaciteit of capaciteitsuitbreiding, biedt de catalogus van Ever-Power met 12 platforms een oplossing. Maatwerk ISBM-matrijzenservice in één stap Het aantal holtes in de ondersteuning varieert van 1 tot 16, afhankelijk van de flesspecificatie. Ons Koreaanse engineeringteam verzorgt de berekening van het aantal holtes en de afstemming van het platform als onderdeel van het standaard pre-aankoopadvies.
Heeft u een berekening van het aantal holtes nodig voor uw toepassing?
Deel uw flesspecificaties, beoogde jaarlijkse productievolume, productieplanning en SKU-portfolio. Ons Koreaanse engineeringteam levert binnen 48 uur een aanbeveling voor het aantal matrijsvormen, inclusief platformafstemming, een schatting van de matrijsinvestering en een gevoeligheidsanalyse.
Bekijk meer bronnen
Redacteur: Cxm