ALAT ZA ODLUKE

Kalkulator broja šupljina u ISBM-u: Koliko šupljina vam je zapravo potrebno?

Odabirom 4 šupljine kada vam je potrebno 8, ograničavate proizvodnju na pola kapaciteta. Odabirom 16 kada vam je potrebno 8, udvostručujete investiciju u kalupe i povećavate trenje prilikom prelaska. Ovaj vodič pruža formulu, proračune scenarija i okvir skrivenih troškova kako biste odredili pravi broj šupljina za vašu korejsku proizvodnu liniju.

Zahtjev za procjenu broja šupljina →

TL;DR — Kratak sažetak

Izračunajte broj šupljina koristeći: Godišnji broj boca = Šupljine × (3600 / vrijeme ciklusa) × radni sati × faktor vremena neprekidnog radaZa farmaceutske bočice od 5-50 ml, ciljajte na 12-16 šupljina; za kozmetičke bočice od 50-300 ml 6-12 šupljina; za bočice za pića od 300-800 ml 4-8 šupljina; za bočice širokog grla od 1-2 l 2-4 šupljine; za bočice velikog formata od 5 l 1-2 šupljine. Veći broj šupljina smanjuje troškove po boci, ali povećava kapital za kalup 30-50% i vrijeme promjene 40-60%. Za portfelje s više SKU-ova, odaberite broj šupljina koji odgovara vašem SKU-u s najvećim volumenom i prihvatite nižu efikasnost na manjim serijama, umjesto da smanjite veličinu za najveće.

1. Zašto je broj karijesa najteža odluka

Nakon što odaberete platformu mašine i dizajn boce, broj šupljina postaje konačna kritična odluka prije narudžbe. Za razliku od većine odluka o nabavci ISBM-a gdje kupci poštuju preporuke dobavljača, broj šupljina zahtijeva vlastiti doprinos proizvođača jer ovisi o pretpostavkama o obimu proizvodnje koje samo kupac može precizno predvidjeti.

  injekcijsko-rastezanje-duvanje-primjena-5

Asimetrični rizik čini ovu odluku neugodnom. Premali broj šupljina trajno ograničava proizvodne kapacitete i ne može se naknadno opremiti bez kupovine druge mašine ili novog kalupa. Predimenzionirani broj šupljina povećava kapitalne troškove kalupa 30-50% i uvodi trenje pri prelasku koje šteti efikasnosti proizvodnje više SKU-ova. Nijedna greška se ne ispravlja jeftino.

Korejski proizvođači obično dolaze do razgovora o broju šupljina nakon šest sedmica rada na dizajnu boca i evaluaciji mašina. U tom trenutku, disciplina predviđanja često nestaje jer svi pretpostavljaju da su brojevi već zaključani. Upravo tada se događaju najskuplje greške u odabiru. Okvir u nastavku pretvara broj šupljina iz intuicije u izmjereni izračun.

2. Formula osnovnog kapaciteta

Izračun godišnjeg broja šupljina koristi četiri ulazna podataka: broj šupljina, vrijeme ciklusa, radne sate i faktor vremena rada. Izlaz je godišnji kapacitet boce. Krenite unatrag od ciljane godišnje zapremine kako biste odredili potreban broj šupljina.

OSNOVNA FORMULA

Godišnji broj boca = Šupljine × (3.600 ÷ Vrijeme ciklusa) × Radni sati × Faktor vremena neprekidnog rada

Vrijeme ciklusa u sekundama. Radni sati godišnje. Faktor vremena rada 0,90-0,98.

Ulazne referentne vrijednosti

Ulazni parametar Tipični korejski asortiman Bilješke
Vrijeme ciklusa (boca od 50-300 ml) 9-12 sekundi Zavisi od debljine zida + smole
Vrijeme ciklusa (500-1000ml) 11-14 sekundi Duže hlađenje za veću bocu
Vrijeme ciklusa (1-2L) 14-18 sekundi Teški zid + termalna masa
Vrijeme ciklusa (5L galon) 25-35 sekundi Velika termalna masa, teško stezanje
Jedna smjena (8 sati) 2.000 sati godišnje 250 dana × 8 sati
Dvosmjenski rad (16 sati) 4.000 sati godišnje 250 dana × 16 sati
Tri smjene / 24/7 6.000-7.500 sati godišnje Zavisi od kalendara praznika/održavanja
Faktor neprekidnog rada (korejski nivo) 0.95-0.98 Uključuje promjenu, održavanje, kratka zaustavljanja

Koristite konzervativne pretpostavke o vremenu rada za proračune za prvu godinu. Korejski proizvođači koji pokreću zrele proizvodne linije na platformama sa punim servo pogonom obično postižu vrijeme rada od 0,97-0,98. Nove instalacije tokom puštanja u rad obično rade 0,90-0,93 dok se iskustvo operatera i optimizacija parametara ne stabilizuju. Prilikom proračuna nabavke, podcijenite, a ne precijenite kapacitet.


3. Tri kalkulacije stvarnih scenarija

Sljedeća tri scenarija demonstriraju izračun broja šupljina za uobičajene korejske proizvodne profile. Svaki scenario primjenjuje istu osnovnu formulu kako bi pokazao kako ulazi utječu na odluku o šupljinama.

Scenario A: 1 milion boca godišnje, jedna smjena

NOVI K-BEAUTY BREND

Ulazi: Kozmetička boca od 100 ml PETG, ciklus od 11 sekundi, jedna smjena od 8 sati, faktor neprekidnog rada 0,95, godišnji cilj od 1 milion boca

Izračun: 1.000.000 = Šupljine × (3.600 ÷ 11) × 2.000 × 0,95

Rješavanje: Šupljine = 1.000.000 ÷ (327 × 2.000 × 0,95) = 1,6

Preporuka: Kalup sa 2 šupljine na kompaktnoj platformi sa 4 stanice. Pruža kapacitet od 25% za rast potražnje. HGY50-V3-EV precizna platforma ili HGY150-V4 4-stanica odgovara ovoj skali.

Scenario B: 5 miliona boca godišnje, dvije smjene

SREDNJE VELIČINE UGOVORNOG PUNILA

Ulazi: PET kozmetička boca od 250 ml, ciklus od 10 sekundi, rad u dvije smjene (4.000 sati godišnje), faktor dostupnosti 0,96, godišnji cilj od 5 miliona

Izračun: 5.000.000 = Šupljine × (3.600 ÷ 10) × 4.000 × 0,96

Rješavanje: Šupljine = 5.000.000 ÷ (360 × 4.000 × 0,96) = 3,6

Preporuka: Kalup sa 4 šupljine pruža usklađen kapacitet sa marginalnim prostorom za glavu. Kalup sa 6 šupljina pruža 40% prostor za rast i apsorpciju zastoja. Za očuvanje kompatibilnosti kalupa AOKI 250, odaberite Platforma HGY200-V4-B.

Scenario C: 20 miliona boca godišnje, tri smjene

VELIKI PROIZVOĐAČ PIĆA

Ulazi: PET boca za vodu od 500 ml, ciklus od 9,5 sekundi, rad u tri smjene od 24 sata (7.000 sati godišnje), faktor dostupnosti 0,97, godišnji cilj od 20 miliona

Izračun: 20.000.000 = Šupljine × (3.600 ÷ 9,5) × 7.000 × 0,97

Rješavanje: Šupljine = 20.000.000 ÷ (379 × 7.000 × 0,97) = 7,8

Preporuka: Kalup sa 8 šupljina HGY200-V4 platforma sa 4 staniceZa kapacitet međuspremnika i efikasnost dvostrukog reda, razmotrite HGY250-V4-B dvoredni za veći protok na sličnoj površini.

4. Broj šupljina prema zapremini boce

Volumen boce nameće fizička ograničenja na maksimalni broj šupljina. Sila stezanja, kapacitet ubrizgavanja i otisak kalupa ograničavaju koliko šupljina stane na datu platformu mašine. Sljedeća tabela prikazuje tipične raspone broja šupljina po porodici volumena boce.

Zapremina boce Tipični raspon šupljina Aplikacija
5-50 ml 12-16 šupljina Farmaceutske bočice, bočice za serum
50-150 ml 8-12 šupljina Mala kozmetička, farmaceutska
150-300 ml 6-12 šupljina K-beauty standard, farmaceutski sirup
300-500 ml 4-8 šupljina Piće, losion za tijelo
500-1.000 ml 4-8 šupljina Piće, kućne hemikalije
1-1,5 l 2-6 šupljina Velike tegle za piće, široki otvor
1,5-2 l 2-4 šupljine Velike tegle za piće i hranu
2-4 l 1-2 šupljine Hrana u rasutom stanju, velika posuda
5-6 l 1-2 šupljine 5L vode u galonu, B2B ugostiteljstvo

Ovi rasponi odražavaju praktične konfiguracije proizvodnje. Teoretski maksimalni broj šupljina može premašiti prikazane raspone, ali praktičan broj šupljina je ograničen trima faktorima: težinom predforme koja utiče na zahtjeve za silom stezanja pri ubrizgavanju, dimenzijama tijela boce koja utiču na otisak kalupa za duvanje i kapacitetom hlađenja koji utiče na konzistentnost vremena ciklusa u svim šupljinama.


5. Uparivanje platforme Ever-Power

Odabir platforme i broj šupljina moraju se podudarati. Sljedeća matrica identificira maksimalni broj šupljina koji podržava svaka Ever-Power platforma i tipičnu optimalnu vrijednost za efikasnost proizvodnje.

Platforma Maksimalni broj karijesa Zapremina boce
HGY50-V3-EV Do 16 Farmaceutske bočice od 5-50 ml
HGY150-V4 Do 12 50-300ml kozmetičkih, farmaceutskih proizvoda
HGY150-V4-EV Do 12 Premium PETG, K-beauty
HGY200-V4 Do 8 300-800ml napitka
HGY200-V4-B Do 8 AOKI 250 format, 250ml
HGY250-V4 Do 6 500ml-1.5L širokog grla
HGY250-V4-B Do 12 (dvoredni) Visokopropusni 1-2L
HGY650-V4 Do 2 5L vode u galonu, veliki format
EP-HGYS280-V6 Do 8 (6 stanica) Kompleksna asimetrična premija

Dvoredni HGY250-V4-B zaslužuje posebnu pažnju. Njegova arhitektura omogućava do 12 šupljina u sličnom otisku kao i standardne platforme sa 6 šupljina i jednim redom, efektivno udvostručujući gustinu protoka za aplikacije sa bocama od 1-2 litre bez potrebe za dodatnim prostorom na podu ili drugom mašinom.

6. Skriveni troškovi većeg broja šupljina

Veći broj šupljina smanjuje troškove proizvodnje po boci kroz ekonomije obima, ali uvodi skrivene troškove koji se često potcjenjuju tokom nabavke. Korejski proizvođači trebali bi uzeti u obzir ove troškove prilikom donošenja odluke o šupljinama.

Kalup za brizganje i rastezanje duvanjem 2

Skaliranje kapitalnih troškova kalupa

Troškovi kapitala za kalup ne rastu linearno s brojem šupljina. Svaka dodatna šupljina dodaje otprilike 40-60% troškovima jedne šupljine zbog zajedničke infrastrukture (osnovne ploče, razvodnik vrućih kanala, krugovi hlađenja). Tipične cijene na korejskom tržištu za kalupe za kozmetičke boce od 250 ml:

  • Kalup sa 2 šupljine: 40-60 miliona KRW
  • Kalup sa 4 šupljine: 80-120 miliona KRW
  • Kalup sa 6 šupljina: 120-180 miliona KRW
  • Kalup sa 8 šupljina: 180-260 miliona KRW
  • Kalup sa 12 šupljina: 280-400 miliona KRW

Ove brojke se odnose na kalupe izrađene po narudžbi. Za kalupe kompatibilne s ASB-12M kao što su Sklop ISBM kalupa od 150 ml, šupljina 1×12, standardizirani dizajni postižu 15-25% nižu cijenu od ekvivalentnih prilagođenih kalupa.

Skaliranje vremena promjene

Vrijeme promjene kalupa se skalira s brojem šupljina jer više šupljina znači više pojedinačnih komponenti koje zahtijevaju precizno poravnanje. Tipična vremena promjene korejske proizvodne linije:

  • Prelazak na 2 šupljine: 1,5-2,5 sata
  • Promjena 4 šupljine: 2-3 sata
  • Prelazak na 8 šupljina: 3-4 sata
  • Prelazak na 12 šupljina: 4-6 sati

Za proizvođače koji mijenjaju 3-5 SKU-ova sedmično, kalup sa 12 šupljina apsorbira 18-30 sati sedmično za promjenu u odnosu na 8-12 sati za kalup sa 4 šupljine. Ovaj vremenski utrošak je važan za ugovorne punioce sa više SKU-ova koji opslužuju portfolije brendova K-beauty.

Zahtjevi za zatezanje tolerancije

Veći broj šupljina zahtijeva strože dimenzijske tolerancije kako bi se osigurala konzistentna proizvodnja boca u svim šupljinama istovremeno. Kalup sa 4 šupljine toleriše varijaciju od ±0,05 mm između šupljina. Kalup sa 12 šupljina mora izdržati ±0,02 mm ili će varijacija od boce do boce postati vidljiva u gotovom proizvodu. Ova preciznost povećava troškove proizvodnje kalupa i zahtijeva strožu kontrolu parametara proizvodnje.

7. Strategija fleksibilnosti s više SKU-ova

Korejski proizvođači punila po ugovoru i proizvođači brendova suočavaju se s pitanjem fleksibilnosti koje proizvođači robe po robi izbjegavaju. Kada jedna mašina opslužuje 8-15 SKU-ova, broj šupljina ne može se optimizirati za bilo koji pojedinačni SKU. Tri strategije rješavaju ovaj problem.

brizganje-istezanje-duvanje-za-1

STRATEGIJA A

Veličina za najveći SKU

Odaberite broj šupljina kako biste mogli punim kapacitetom obraditi svoj najveći broj artikala. Prihvatite nižu efikasnost kod manjih artikala.

Najbolje za: Portfolio s jednim dominantnim SKU-om plus podrška za manje serije. Jednostavno planiranje, bez rizika od nedovoljnog kapaciteta.

STRATEGIJA B

Podjela na dvije mašine

Koristite dvije mašine sa različitim brojem šupljina. SKU-ovi velikog volumena rade na mašini sa 8 šupljina, a SKU-ovi malog volumena na mašini sa 4 šupljine.

Najbolje za: Portfoliji sa preko 10 SKU jedinica sa značajnim razlikama u obimu. Veći kapital, ali mnogo bolja efikasnost.

STRATEGIJA C

Zatvaranje šupljina

Dizajnirajte kalup sa većim šupljinama i mogućnošću izrade pojedinačnih šupljina. Za velike narudžbe koristite punih 8 šupljina, a za male narudžbe napravite do 4 šupljine.

Najbolje za: Implementacije na jednoj mašini koje zahtijevaju široku fleksibilnost veličine narudžbe. Umjerena složenost.


8. Korejski obrasci skaliranja: 1 do 10 mašina

Korejski pogon za proizvodnju boca se skalira sa jedne ISBM mašine na višelinijski kapacitet

Uočeni obrasci rasta kod korejskih proizvođača boca otkrivaju predvidljive progresije broja šupljina i mašina kako se brendovi povećavaju od start-upa do uspostavljenog poslovanja. Razumijevanje ovih obrazaca pomaže u predviđanju kada proširiti kapacitete.

Operativna faza Godišnji obim Tipična konfiguracija
Startup (1-2 godina) Boce od 0,5-2 M 1 mašina, 2-4 šupljine
Rast (3.-4. godina) 2-8 M boca 1-2 mašine, 4-8 šupljina
Skala (5.-7. razred) 8-25 M boca 3-5 mašina, 6-12 šupljina
Osnovano (8+ godina) 25-100+ M boca 5-10+ mašina, 8-16 šupljina

Tri tranzicije zaslužuju pažnju. Prvo proširenje kapaciteta (s 1 na 2 mašine) obično se dešava pri godišnjoj količini od 2-3 miliona boca kada proizvodnja na jednoj mašini ne može pouzdano zadovoljiti rast potražnje plus neizbježne periode održavanja. Druga tranzicija (s 2 na 3-4 mašine) se dešava pri količini od 8-10 miliona kada diverzifikacija portfelja SKU zahtijeva namjensku alokaciju mašina. Treća tranzicija (s 4 na 6+ mašina) se dešava pri količini od 20+ miliona kada redundantnost i gustina protoka postanu operativni zahtjevi.

Svaki prelaz traje 6-12 mjeseci za nabavku i puštanje u rad. Korejski proizvođači koji planiraju proširenje kapaciteta 12-18 mjeseci prije predviđene potražnje konstantno nadmašuju one koji čekaju dok ograničenje kapaciteta ne nametne hitnu nabavku.

9. Često postavljana pitanja

P: Mogu li kasnije dodati šupljine u svoj postojeći kalup ako potražnja poraste?

Ne. Broj šupljina je fiksan dizajnom kalupa i ne može se nadograditi na terenu. Ako očekujete rast potražnje, odaberite broj šupljina sa rezervnim prostorom od 25-40% iznad trenutne prognoze. Alternativno, kupite drugu identičnu kombinaciju mašine i kalupa kada potražnja premaši kapacitet jedne mašine. Ovaj pristup također obezbjeđuje redundanciju proizvodnje u slučaju zastoja zbog održavanja.

P: Da li da se odlučim za veći broj šupljina, čisto da budem siguran?

Ne automatski. Veći broj šupljina povećava kapital kalupa za 40-60% po dodatnoj šupljini i produžava vrijeme promjene za 30-50%. Za punionice s više SKU ugovora koje rade 3-5 sedmičnih promjena, veći broj šupljina može zapravo smanjiti godišnji protok proizvodnje nakon što se uračunaju izgubljeni sati promjene. Odredite broj šupljina prema svom specifičnom operativnom profilu, a ne prema maksimalnom teoretskom kapacitetu.

P: Kako se dvoredna šupljina poredi sa jednorednom visokom šupljinom?

Dvoredna arhitektura (kao HGY250-V4-B) efektivno udvostručuje gustinu protoka u sličnom otisku. Na primjer, dvoredna konfiguracija sa 6 šupljina pruža ekvivalentan protok kao i jednoredna konfiguracija sa 12 šupljina, a zauzima isti prostor. Kompromis je što dvoredna konfiguracija zahtijeva precizno balansiranje stanice za uduvavanje i nešto složeniji dizajn rashladnog kruga. Za primjene u bocama od 1-2L sa velikom zapreminom, dvoredna konfiguracija obično nadmašuje jednorednu konfiguraciju pri ekvivalentnom broju šupljina.

P: Koji broj šupljina trebam koristiti za svoju pilot liniju prije pune proizvodnje?

Pilot proizvodnja obično koristi konfiguracije s 2-4 šupljine kako bi se minimizirao rizik kapitala, a istovremeno validirao dizajn boce, optimizacija parametara i prihvatanje na tržištu. Nakon što se potvrdi prognoza komercijalne količine (obično 6-12 mjeseci nakon početka pilot projekta), potrebno je povećati broj šupljina u proizvodnji na puni broj pomoću drugog kalupa dizajniranog za validirane specifikacije. Lansiranja korejskog brenda K-beauty obično slijede ovaj put od pilot projekta s 2 do 8 šupljina.

P: Da li broj šupljina utiče na konzistentnost kvaliteta od boce do boce?

Veći broj šupljina povećava rizik od varijacija od boce do boce ako tolerancije u proizvodnji kalupa nisu stroge. Svaka šupljina je nezavisna i mora proizvoditi identičan izlaz. Kod 4 šupljine, upravljanje konzistentnošću od šupljine do šupljine je jednostavno. Kod 12+ šupljina, precizna izrada kalupa s tolerancijom od ±0,02 mm i uravnoteženim protokom vrućeg kanala postaje neophodna. Za premium K-beauty i farmaceutske primjene, veći broj šupljina zahtijeva dodatna ulaganja u kontrolu kvalitete.

10. Zaključak

Odabir broja šupljina je najpotcijenjenija odluka u nabavci ISBM-a. Većina kupaca provodi sedmice procjenjujući platforme mašina i dizajn boca, a zatim se tokom posljednje sedmice nabavke pridržavaju preporuke dobavljača o broju šupljina. Ovakav pristup dovodi do skupih grešaka u odabiru koje se akumuliraju tokom 7-godišnjeg operativnog horizonta.

Strukturirani pristup je jednostavan: izračunajte potreban broj šupljina na osnovu godišnjeg ciljanog volumena koristeći osnovnu formulu, provjerite proračun u odnosu na ograničenja raspona šupljina zapremine boce, procijenite skrivene troškove (kapital kalupa, vrijeme promjene, zahtjevi za tolerancijom) i primijenite strategiju fleksibilnosti više SKU-ova ako je potrebno. Ova disciplina pretvara broj šupljina iz intuicije u obranjiv izračun.

Mašina za brizganje i rastezanje duvanjem - primjena-1-2

Za korejske proizvođače koji procjenjuju broj šupljina za nove kapacitete ili proširenje kapaciteta, Ever-Powerov katalog sa 12 platformi i Prilagođena usluga izrade ISBM kalupa u jednom koraku Broj šupljina nosača od 1 do 16, ovisno o specifikaciji boce. Naš korejski inženjerski tim pruža proračun šupljina i usklađivanje platforme kao dio standardnih konsultacija prije kupovine.

Trebate li izračunati broj šupljina za vašu primjenu?

Podijelite specifikaciju vaše boce, ciljani godišnji obim, operativni raspored i portfolio SKU-a. Naš korejski inženjerski tim vraća preporuku za broj šupljina sa podudaranjem platforme, procjenom kapitala kalupa i analizom osjetljivosti u roku od 48 sati.

Zahtjev za izračun šupljina →

 

 

Urednik: Cxm

VR obilazak naše fabrike

OZNAKE: