Tässä oppaassa
- Korealaisen ruokapurkkitorin maisema
- Ruokapurkkien kategoriat ja tekniset tiedot
- Leveän suun geometrian haasteet
- Kuumatäytön ja lämpökovetusvaatimukset
- Hartsivalikoima ruokapurkkeihin
- Elintarvikekontaktia koskevien määräysten noudattaminen
- Leveäsuisten purkkien muottisuunnittelu
- Suositellut ISBM-alustat
- Korealaisten elintarvikkeiden tuottajien tapaustutkimukset
- Johtopäätös
1. Korealaisen ruokapurkkitorin maisema
Korealaiset leveäsuiset ruokapurkit — kimchin, gochujangin, doenjangin ja perinteisten korealaisten kastikkeiden pakkausstandardi maailmanlaajuisessa vähittäiskaupassa
Korean elintarvikkeiden vienti ylitti 12 miljardia Yhdysvaltain dollaria vuonna 2024. K-ruokakaupan läsnäolon maailmanlaajuinen kasvu Pohjois-Amerikan, Euroopan ja Kaakkois-Aasian ruokakauppaketjuissa vauhditti sitä. Pakatut perinteiset korealaiset elintarvikkeet (kimchi, gochujang-punainen chilitahna, doenjang-soijapaputahna, ssamjang-dippikastike) muodostavat tästä määrästä noin 2,8 miljardia Yhdysvaltain dollaria, ja purkillisten pakkausten osuus vientikanavan tuotepakkauksista on 65–701 TP3 t. Suuret korealaiset elintarvikkeiden tuottajat, kuten CJ CheilJedang (Bibigo), Daesang Corporation, Ottogi, Sempio Foods ja Pulmuone, käyttävät ISBM-tuotantolinjoja, jotka on omistettu leveäsuisten purkkien valmistukselle.
Korealaisten ruokapurkkien tuotanto keskittyy neljään alueelliseen klusteriin. Jeonju-Jeollabuk-do on perinteinen korealainen elintarviketeollisuuden perinne ja nykyaikaisen mittakaavan sopimustuotanto premium-kimchille ja fermentoiduille elintarvikkeille. Gwangju palvelee kastikkeiden ja mausteiden jalostusta Lounais-Korean elintarvikevyöhykkeelle. Cheongju tukee Keski-Korean elintarvikejalostusta, mukaan lukien gochujang ja mausteseokset. Gimhae tukee Kaakkois-Korean vientiin keskittyvää pakkaustuotantoa Japanin ja Kaakkois-Aasian markkinoille. Yhdessä nämä neljä klusteria tuottavat vuosittain noin 800 miljoonaa leveäsuista ruokapurkkia kotimaiseen vähittäismyyntiin ja vientiin.
Leveäsuisten elintarvikepurkkien tuotanto eroaa juoma- ja kosmetiikkapullojen valmistuksesta viidessä ulottuvuudessa: 63–89 mm:n kaulan leveys verrattuna juomapullojen standardiin, paksu seinämä (1,5–3,5 mm verrattuna juomapullojen standardiin, 0,25–0,40 mm), joka tukee tuotteen painoa ja lämpötilavaihteluita, kuumatäyttöprosessin yhteensopivuus 85–95 °C:n tuotelämpötilassa, tyhjiösulkimen eheys, joka ylläpitää 25–35 kPa:n alipaineen koko säilyvyysajan, sekä elintarvikekontaktin vaatimustenmukaisuus useiden markkina-alueiden sääntelykehysten mukaisesti. Jokainen ulottuvuus vaatii omat prosessi-ikkunansa ja konespesifikaationsa, joita juomapullolinjat eivät pysty toteuttamaan ilman merkittävää työkalujen uudelleenjärjestelyä.
2. Ruokapurkkien kategoriat ja tekniset tiedot
Pienet kastikepurkit (150–350 ml)
Tyypillisiä tuotteita: Pöytäkäyttöön tarkoitettu gochujang, ssamjang-dippikastike, seesamiöljysekoitukset, erikoiskastikkeet. Kaulan viimeistely 63/78 mm tai 63/106 mm kierrettävä. Seinämän paksuus 1,2–1,8 mm. Vuosittainen määrä tuotekohtaisesti 1,5–4 miljoonaa yksikköä kotimaan vähittäiskaupassa, 0,5–1,5 miljoonaa yksikköä vientikanavissa.
Keskikokoiset kimchi- ja tahnapurkit (400–800 ml)
Tyypillisiä tuotteita: Perhekokoinen kimchi, gochujang-irtopurkki, doenjang-soijapaputahna, chiliöljy. Kaulan viimeistely 82/89 mm tai 89/106 mm leveäsuinen kierrettävä purkki. Seinämän paksuus 1,8–2,5 mm. Vientiä hallitseva kategoria; korealaisten ruokapurkkien suurin tuotantomäärä, noin 280 miljoonaa yksikköä vuodessa.
Suuret irtopurkit (1–3 l)
Tyypillisiä tuotteita: Ravintolakimchi, ravintoloiden irtotavarana myytävä gochujang, kaupallinen doenjang, pitopalvelukastikkeet. Kaulan viimeistely 89/106 mm tai 110/120 mm extraleveä. Seinämän paksuus 2,5–3,5 mm. Pienempi kappalemäärä (1–2 miljoonaa kappaletta vuodessa tuotenumeroa kohden), mutta korkeampi kate; hallitseva asema korealaisessa ravintola-alan kanavassa ja aasialaisten välittäjien vähittäiskaupassa kansainvälisillä markkinoilla.
Premium-erikois- ja lahjatuote (200–500 ml)
Tyypillisiä tuotteita: Ensiluokkaiset pientuotantoerät, artesaanikäytetyt tuotteet, lahjapakkauksiin pakatut perinteiset elintarvikkeet, vientikanavien lippulaivatuotteet. Paksuseinäinen PETG tai PCTG korvaa tavallisen PET:n ensiluokkaisen estetiikan saavuttamiseksi. Seinämän paksuus 2,5–4,0 mm. Pienempi määrä, mutta suurin kate; noin 4–81 TP3 tonnia korealaisten ruokapurkkien tuotannosta, mutta 15–201 TP3 tonnia luokkatuloista.
3. Leveän suun geometrian haasteet
Leveäsuinen purkkimuotti, jossa on 82 mm:n kierrettävä kaulapinta — esimuotin muotoilu ja venytyssuhteen kalibrointi hoitavat haastavan kaulan ja rungon välisen siirtymän
Leveäsuisten pullojen kaulat muuttavat perustavanlaatuisesti ISBM-prosessin dynamiikkaa. Kun tavalliset 28 mm:n juomakaulat mahdollistavat aihion ja pullon välisen venymän 10–14× kokonaissuhteessa, leveäsuiset 82–89 mm:n kaulat rajoittavat kaulan ja rungon välisen siirtymän noin 4–6× efektiiviseen venymään, mikä on kompensoitava aihion seinämän paksuudella ja erikoistuneilla venytysprofiileilla. Leveäsuisten pullojen tuotannossa on kolme hallitsevaa teknistä haastetta.
Niskatuen renkaan vahvuus
Täyttölinjat siirtävät täytettyjä purkkeja tarttumalla kaulatuen renkaan alle. Painavien, 600–1 200 g painavien kimchi-/tahnapurkkien kaularenkaan on kestettävä tämä kuorma muodonmuutoksia aiheuttamatta. Renkaan paksuus on tyypillisesti 3,5–4,5 mm (verrattuna juoman 1,2–1,8 mm:n paksuiseen purkkiin), ja kaularenkaan kiteisyyden tulee olla yli 35% kuormituksen kestävyyden varmistamiseksi.
Olkapään ja vartalon välinen siirtymägeometria
Terävät olkapääsiirtymät leveän kaulan ja purkin rungon välillä aiheuttavat ohuita vyöhykkeitä, kun aihion venytys keskittyy siirtymäsäteeseen. Pienin suositeltu olkapääsäde on 12–18 mm 82 mm:n kaulalle, 15–25 mm 89 mm:n kaulalle ja 18–30 mm 110 mm:n ultraleveille kauloille. Näiden minimiarvojen alapuolella olevat aggressiiviset siirtymät vaativat erikoistuneita venytystankoprofiileja seinämän ohenemisen estämiseksi.
Tyhjiöpaneelin majoitus
Kuumalla täytetyt purkit kehittävät alipaineen (25–35 kPa) sisällön jäähtyessä, mikä vaatii suunniteltuja tyhjiöabsorbointipaneeleita satunnaisten paneelien/kolhujen estämiseksi. Purkin rungossa on tyypillisesti 6–8 symmetristä koveraa paneelia, jotka taipuvat ennustettavasti tyhjiön alla. Paneelien geometrian on tasapainotettava tyhjiön imeytyminen vähittäiskaupan hyllyn estetiikan kanssa; huonosti suunnitellut paneelit tuottavat visuaalisesti epäsäännöllisiä pulloja, jotka vähittäiskauppiaat hylkäävät.
4. Kuumatäytön ja lämpökovetusvaatimukset
Monissa korealaisissa elintarvikepurkkisovelluksissa tuote täytetään korotetussa lämpötilassa säilyvyyden takaamiseksi. Kuumatäyttölämpötilat vaihtelevat miedosti pastöroitujen tuotteiden 75 °C:sta täysin steriloitujen kaupallisten säilyvien tuotteiden 95 °C:seen. Tavallinen kaksiaksiaalisesti orientoitu PET vääntyy ja kutistuu yli noin 70 °C:ssa, minkä vuoksi kuumatäyttö ei ole yhteensopivaa ilman lämpökäsittelyä, joka nostaa lämpöstabiilisuuden 90–95 °C:seen.
Lämpökovetus-PET-prosessin yleiskatsaus:
- ✓Kuuman muotin lämpötila: puhallusontelon lämpötila pidettiin 120–150 °C:ssa puhallussyklin aikana (verrattuna 10–18 °C:n kylmätäyttömuottiin)
- ✓Pidennetty viipymäaika: Pulloa pidetään kuumassa muotissa 2–4 sekuntia biaksiaalisesti suuntautuneen PET:n lämpökiteyttämiseksi
- ✓Kiteisyystavoite: 25-35%-kiteinen pitoisuus (verrattuna 5-10%-standardiin, biaksiaalisesti suuntautuneeseen PET-muoviin)
- ✓Lämpöstabiilius: kutistuminen alle 1,5% 95 °C:n kuumatäytön jälkeen (verrattuna 3-6%-standardi-PET:iin)
- ✓Sykliajan vaikutus: lämpökäsittely lisää sykliaikaan 3–5 sekuntia kylmätäyttöön verrattuna
Lämpökovetusmuotin infrastruktuurikustannukset
Lämpökovetusmuotit vaativat erilliset patruunalämmitysjärjestelmät, kuuman öljyn kierron ja erikoiseristyksen, mikä nostaa muotin kustannukset 40-60% kylmätäyttöihin verrattuna. Lämpökovetustuotantoa käyttävät koneet tarvitsevat kaksilämpötilaiset muotin lämpötilan säätöyksiköt, jotka pystyvät vaihtamaan 10–18 °C kylmätäyttölämpötilan ja 120–150 °C lämpökovetuslämpötilan välillä käytettävästä tuotteesta riippuen.
Fermentoidut korealaiset elintarvikkeet (kimchi, gochujang, doenjang) kuljetetaan perinteisesti kylmäketjussa tai ne vaativat avaamisen jälkeen jäähdytystä kaupallisen hyllystabiilin käsittelyn sijaan, joten lämpökovettuva kuumatäyttö ei ole yhtä tärkeää perinteisille korealaisille ruokapurkeille kuin länsimaiselle maustetuotannolle. Vientimarkkinoiden laajentuminen huoneenlämmössä säilyville vähittäiskaupan hyllyille (Yhdysvallat, EU, Kaakkois-Aasian supermarkettien kanavat) kuitenkin lisää pastöroitujen, pidemmän säilyvyyden omaavien kuumatäyttövarianttien käyttöönottoa, mikä puolestaan vaatii lämpökovettuvaa PET-infrastruktuuria.
5. Ruokapurkkien hartsin valinta
Leveäsuisten ruokapurkkien hartsivalikoima tasapainottaa kustannuksia, kirkkautta, lämmönkestävyyttä ja kemiallista yhteensopivuutta fermentoitujen ja happamien elintarvikkeiden kanssa. Kolme hartsivaihtoehtoa kattavat 95%:n korealaisten ruokapurkkien käyttötarkoitukset. Materiaalitieteellisen taustan löydät verkkosivuiltamme. kaksiaksiaalinen suuntausopas.
| Hartsi | Tyypillinen käyttö | Hot-Fill Compat | Kustannusindeksi |
|---|---|---|---|
| Standard PET | Kylmätäyttöinen massakerros, jäähdytetty | ≤ 70 °C | 1,0× |
| Lämpökovettuva PET | Kaupallisesti hyllystabiili, pastöroitu | 90–95 °C | 1,15–1,25 × |
| PETG | Ensiluokkainen kylmätäyte, paksuseinäinen kirkkaus | ≤ 70 °C | 1,4–1,6 × |
| PCTG | Ensiluokkainen lahja, paksuseinäinen, retortti | 85–90 °C | 1,8–2,2 × |
UV-säteilyä estävät hartsivariantit (meripihkanvärinen PET, ruskean sävyinen PETG) sopivat fermentoituihin tuotekategorioihin, joissa valolle altistuminen kiihdyttää hapettumista ja maun muuttumista. Korealaiset gochujang- ja doenjang-astiat käyttävät perinteisesti ruskeansävyisiä purkkeja, jotka jäljittelevät perinteisten saviastioiden onggi-esteettistä ulkonäköä ja tarjoavat samalla UV-suojan. Hartsin väriainepitoisuus on tyypillisesti 0,3–0,6% tavalliselle meripihkanväriselle sävylle ja jopa 1,2% tumman saviastian läpinäkyvyyttä jäljittelevälle opasiteetille.
6. Elintarvikekontaktia koskevien määräysten noudattaminen
Elintarvikepurkkien tuotanto edellyttää elintarvikkeiden kanssa kosketuksiin joutuvien materiaalien vaatimustenmukaisuutta kaikilla kohdemarkkinoilla. Korealaiset tuottajat, jotka vievät tuotteitaan maailmanlaajuiseen vähittäiskauppaan, ylläpitävät tyypillisesti sertifikaatteja, jotka kattavat samanaikaisesti viisi sääntelykehystä.
Maailmanlaajuinen elintarvikekontaktien vaatimustenmukaisuuden tarkistuslista:
- ✓Korean elintarvike- ja lääkeviraston elintarvikehygienialaki: elintarvikekontaktimateriaalien ilmoittaminen, spesifisen siirtymän testaus, kokonaissiirtymän raja-arvot
- ✓Yhdysvaltain FDA 21 CFR 177.1630: PET-tuotteiden elintarvikekontaktien vaatimustenmukaisuus; 21 CFR 177.1660 PETG:lle; elintarvikekontaktiin tarkoitettujen aineiden ilmoitus standardinvastaisille lisäaineille
- ✓EU-asetus 10/2011: muoviset elintarvikkeiden kanssa kosketuksiin joutuvat materiaalit; unionin luettelo sallituista aineista; kokonaissiirtymä ≤ 10 mg/dm²
- ✓Japanin MHLW-ilmoitus 370: elintarvikkeiden kanssa kosketuksiin joutuvien polymeerien positiivilista; valmistajan ilmoitus positiivilistan järjestelmän mukaisesti
- ✓Kiina GB 4806 -sarja: kansalliset standardit elintarvikkeiden kanssa kosketuksiin joutuville muoveille; valmistajan rekisteröinti CFSA:n mukaisesti
- ✓Fermentoitujen elintarvikkeiden migraatiotestaus: 4% etikkahapposimulantti (kimchille/fermentoiduille tuotteille), 20% etanoli (fermentoiduille kastikkeille), 3% suolaliuos
7. Leveäsuisten purkkien muotin suunnittelu
Leveäsuisten purkkien muotit vaativat erikoistuneita suunnittelumenetelmiä, jotka eroavat juomapullojen muoteista. Kaulan kierteiden muodon monimutkaisuus, leveä jakolinjan geometria ja tyhjiöpaneelien integrointi yhdessä vaativat... räätälöidyt muottityökalut räätälöitynä tiettyyn purkkisovellukseen.
Leveäsuisen muotin suunnitteluvaatimukset:
- ▸Kaulan kierteen profiili: 63/78, 82/89, 89/106 kierrettävä kierremuoto; tarkkuushiottu ±0,05 mm:n toleranssilla
- ▸Niskatuen renkaan kiteytymisen hallinta: ulkoinen lämmitinnauha pitää renkaan lämpötilan 180–200 °C:ssa injektoinnin aikana lämpökiteisyyden takaamiseksi
- ▸Jakolinjan sijoittelu: purkin rungon keskikohdan korkeus minimoi jännityksen keskittymisen ja visuaaliset artefaktit
- ▸Tyhjiöpaneelien insertit: 6–8 symmetristä paneelia integroituna onteloon; paneelien tyypillinen syvyys 35–45 mm
- ▸Pohjan puristusgeometria: litteä tai hieman kupumainen pohja, ei petaloidista rakennetta; leveäsuiset purkit seisovat tasaisella pohjalla
- ▸Kohokuvioitu grafiikka: tuotemerkin logo, tilavuusmerkinnät, tuotekategorian ilmaisin integroitu onteloseinään
8. Suositellut ISBM-alustat
HGY200-V4-alusta — Ever-Powerin ydinsuositus 150–800 ml:n leveäsuisten elintarvikepurkkien tuotantoon
Leveäsuisten ruokapurkkien tuotantoalustojen valikoima tasapainottaa purkin tilavuuden, seinämän paksuuden ja kuumatäyttökyvyn. Kaksi Ever-Power-alustaa kattavat korealaisten ruokapurkkien pääasialliset segmentit.
HGY200-V4 150–800 ml:n ruokapurkkeihin
The HGY200-V4 4-asemainen laituri Hoitaa pienten kastikkeiden (150–350 ml) ja keskikokoisten kimchi-/tahnapurkkien (400–800 ml) standardikokoiset kylmätäyttöpurkit 2–4-pesäkokoonpanoissa. 200 kN:n ruiskutuskiinnitys mahdollistaa leveäsuisten ja paksuseinäisten purkkien valmistuksen vaatimat raskaammat aihiot. Saatavilla myös lämpökovetusversio pastöroituihin kuumatäyttösovelluksiin.
HGY250-V4 1–3 litran elintarvikekäyttöön tarkoitetulle irtotavaralle
HGY250-V4-alusta tarjoaa elintarvikekäyttöön tarkoitettujen irtotavarakimchien, kaupallisten gochujang-astioiden ja ravintolakokoisten 1–3 litran doenjang-astioiden osalta lisäkiinnitysvoiman ja muotin valonläpäisyn, joita tarvitaan suurempiin esimuotteihin. Tälle segmentille tyypillinen 1–2 ontelokonfiguraatio.
9. Korealaisten elintarvikkeiden tuottajien tapaustutkimukset
Case Study 1 · Jeonju Premium Kimchi -viejä
560 ml:n kimchipurkki Yhdysvaltain erikoisvähittäiskauppaan (4,2 miljoonaa yksikköä/vuosi)
Haaste: Yhdysvaltain erikoismyyntimarkkinoille (Whole Foods, HMart premium -linja) siirtyvä korealainen kimchi-brändi edellytti 82/89-kokoista kierrettävää kaulaosaa, 45 kPa:n tyhjiöpaineen säilyvyyttä, FDA 21 CFR 177.1630 -standardin noudattamista ja vähittäismyyntitason visuaalista laatua ilman näkyvää jakolinjaa.
Tulos: Kolmipesäisillä mittatilaustyönä tehdyillä HGY200-V4-muoteilla varustetun mallin tyhjiön säilyvyys oli tasainen 42–47 kPa 14 päivän säilyvyystestauksen ajan. FDA:n vaatimustenmukaisuusasiakirjat saivat ensikierroksen hyväksynnän. Alkuperäistä 800 000 yksikön koetilausta laajennettiin 4,2 miljoonan yksikön vuosisopimukseen 12 kuukauden kuluessa.
Tapaustutkimus 2 · Gwangju Gochujang Contract Filler
Sekalaiset 250 ml / 500 ml / 1 litran meripihkanväriset Gochujang-purkit (22 miljoonaa yksikköä/vuosi)
Haaste: Suuri sopimustäyteyritys, joka palveli merkittäviä korealaisia gochujang-brändejä, edellytti useiden tuoteyksiköiden tuotantoa ja nopeaa vaihtoa kolmen eri purkkikoon välillä käyttäen meripihkanväristä UV-suojaavaa PET-hartsia. Aiempi japanilainen toimittaja toimitti neljän tunnin vaihtoajan, mikä rajoitti reagointikykyä brändin markkinointisykleihin.
Tulos: QMC-muottikiinnityksellä ja PLC:n reseptikirjastolla varustettu HGY200-V4 lyhensi vaihtoaikaa 100–110 minuuttiin kaikissa kolmessa tuoteyksikössä. Vuotuinen tuotantokapasiteetti nousi 18 miljoonasta 22 miljoonaan yksikköön samalla tuotantotilalla. PLC:hen esiohjelmoidut meripihkanvärisen PET-muovin lämpöprofiilit poistivat erän aloitusvaiheessa tapahtuvan hylkyhävikin.
Case Study 3 · Cheongju Foodservice -irtotuottaja
1,5 litran ravintoloiden Doenjang-purkit irtotavarana (3,8 miljoonaa yksikköä/vuosi)
Haaste: Korealaiseen ravintolaketjuun siirtyvä elintarviketoimittaja tarvitsi paksuseinäisiä 110 mm:n erittäin leveäsuisia 1,5 litran doenjang-purkkeja, joissa oli kaulatuen rengas, joka oli riittävän vahva automaattisille nopeille täyttölinjoille. Edellinen tuottaja koki 3-5%-kaularenkaan muodonmuutoksen täyttölinjan siirron aikana.
Tulos: HGY250-V4, jossa on kaksipesäinen mittatilaustyönä valmistettu muotti ja lämpökiteytetty kaularengastuki (kiteisyysaste 35%), eliminoi muodonmuutoksen täyttölinjalla. Sopimus suuren korealaisen ravintolaketjun kanssa saatiin aikaan 3,8 miljoonan yksikön vuosivolyymilla. Asiakkaiden hylkäysprosentti toimituksessa laski 4,1%:stä 0,3%:hen.
10. Johtopäätös
Leveäsuisten elintarvikepurkkien tuotanto yhdistää paksuseinäisen ISBM-mekaniikan, kuumatäytön lämpökäsittelyn, tyhjiöpaneelitekniikan ja useille markkinoille tarkoitetun elintarvikekontaktivaatimustenmukaisuuden yhdeksi sovellukseksi, joka eroaa merkittävästi juoma- tai kosmetiikkapullojen valmistuksesta. Korealaiset tuottajat Jeonjun, Gwangjun, Cheongjun ja Gimhaen klustereissa tuottavat vuosittain noin 800 miljoonaa leveäsuista purkkia, koska korealainen prosessikuri täyttää maailmanlaajuisen K-ruokakaupan laajentumisen edistämät yhdistetyt laatu-, vaatimustenmukaisuus- ja valikoimavaatimukset.
Ever-Power’s HGY200-V4 (150-800 ml standard food jar) and HGY250-V4 (1-3 L foodservice bulk) platforms cover the Korean food jar size range with the 200-250 KN injection clamping capacity, wide-mouth mould mounting accommodation, and heat-set option availability that the category requires. Combined with custom mould tooling for 63/78 through 110/120 mm neck finish range and PLC recipe library for multi-SKU changeover efficiency, the platforms match the production economics Korean food contract fillers need to compete for premium export business.
Leveäsuisen ruokapurkin tärkeimmät vinkit
- ✓Korealaisten ruokapurkkien markkinat: 800 miljoonaa yksikköä vuodessa Jeonjun, Gwangjun, Cheongjun ja Gimhaen klustereista
- ✓Neljä tilavuusluokkaa: pieni kastike (150–350 ml), keskikokoinen kimchi/tahna (400–800 ml), irtotavarana (1–3 l), premium-lahja
- ✓Kaulan viimeistely: 63/78, 82/89, 89/106, 110/120 mm kierrettävä (vs. 22/28 mm juomapulloille)
- ✓Seinämän paksuus: 1,2–3,5 mm (vs. 0,25–0,40 mm juoma) tuotteen painon ja lämmönkestävyyden kannalta
- ✓Kuuma täyttö/lämpökovetus: muotin lämpötila 120–150 °C, kiteisyys 25–35%, terminen stabiilius 90–95 °C
- ✓Hartsivaihtoehdot: Vakiokokoinen PET-kylmätäyttö, Heat-Set PET-kuumatäyttö, PETG-eristyshartsi, PCTG-retorttilaatu
- ✓Viiden markkinan elintarvike- ja lääketurvallisuusmääräykset: Korean FDA, Yhdysvaltain FDA, EU 10/2011, Japanin MHLW, Kiinan GB 4806
- ✓Alustan yhteensopivuus: HGY200-V4 (150–800 ml vakio) / HGY250-V4 (1–3 l elintarvikekäyttöön tarkoitettu irtotavara)
Oletko valmis rakentamaan ruokapurkkien tuotantolinjan?
Jaa purkkisi tekniset tiedot, kohdemarkkinat, täyttölämpötila ja vuosittainen volyymiennuste. Korealainen suunnittelutiimimme palauttaa täydellisen alustasuosituksen, joka sisältää kaulan viimeistelytyökalut, hartsivalinnat ja elintarvikekontaktia koskevat vaatimustenmukaisuusasiakirjat 48 tunnin kuluessa.