ISBM:n soveltaminen

rPET-käsittelyopas: Kierrätetyn PET:n ISBM korealaisille kestäville pakkauksille

TEOLLISUUSSOVELLUS

rPET-käsittelyopas: Kierrätetyn PET:n ISBM korealaisille kestäville pakkauksille

Korean laajennetun tuottajavastuun (K-EPR) tavoitteet edellyttävät juomapakkausten kierrätettyä PET-sisältöä 30% vuoteen 2027 mennessä ja 50% vuoteen 2030 mennessä. rPET-käsittely edellyttää tiettyjä ISBM-säätöjä: viskositeetin laskun kompensointia, epäpuhtauksien sietokykyä, värin muutoksen hallintaa ja mekaanisten ominaisuuksien säilyttämistä. Tämä opas kattaa prosessi-ikkunat, aihioiden suunnittelun ja konekokoonpanot, joita korealaiset pullottajat käyttävät tuottaakseen rPET-pulloja, jotka täyttävät kotimaiset K-EPR- ja globaalit kestävän kehityksen brändisitoumukset.

Pyydä rPET-käsittelykonsultaatiota →

1. K-EPR-sääntelymaisema

Korealaiset rPET-pullot — Laajennettu tuottajavastuukehys edellyttää 30%-kierrätysmateriaalin käyttöä vuoteen 2027 mennessä ja 50%-kierrätysmateriaalin käyttöä vuoteen 2030 mennessä

Ympäristöministeriön vuonna 2023 julkistettujen resurssikierrätyslain muutosten nojalla hallinnoima Korean laajennettu tuottajavastuu (K-EPR) -kehys edellyttää korealaisilta juomapakkausten tuottajilta kierrätetyn PET-muovin vähimmäispitoisuuden sisällyttämistä pakkauksiin vaiheittain. Nykyiset vaatimukset: 15% rPET-pitoisuuden vähimmäisvaatimus tuotantovuodelle 2026, 30% vuodelle 2027, 40% vuodelle 2028 ja 50%-tavoite vuodelle 2030 ja sen jälkeen. Vaatimusten noudattamatta jättämisestä määrätään pullokohtainen sakko, joka alkaa 12 Etelä-Korean wonista pulloa kohden vuoden 2026 alijäämästä ja nousee 45 Etelä-Korean woniin pulloa kohden vuoden 2030 alijäämästä. Suurelle pullottajalle, joka tuottaa vuosittain 3 miljardia pulloa, 10% rPET-alijäämä tarkoittaa 36 miljardin Etelä-Korean wonin (noin 27 miljoonan Yhdysvaltain dollarin) vuosittaista sakkoriskiä.

Kotimaisen K-EPR-vaatimustenmukaisuuden lisäksi globaalit brändinomistajien kestävän kehityksen sitoumukset edistävät rPET:n käyttöönottoa vapaaehtoisesti, mikä ylittää Korean pakolliset kynnysarvot. Coca-Cola Korea pyrkii 50% rPET:iin vuoteen 2025 mennessä, Lotte Chilsung 30% rPET:iin vuoteen 2026 mennessä, ja premium-K-kauneusbrändit määrittelevät yhä useammin 25-40% rPET:iä vientituotelinjoilleen. Korealaiset sopimusvalmistajat ja kosmetiikkapakkausten valmistajat, jotka eivät pysty tarjoamaan rPET:n prosessointikapasiteettia, kohtaavat kiihtyviä markkinoillepääsyrajoituksia K-EPR:n lakisääteisistä vaatimuksista riippumatta.

rPET-käsittely eroaa neitseellisen PET-käsittelystä viidellä perustavanlaatuisella tavalla: viskositeetin lasku kierrätyslämpösyklien aikana, epäpuhtauksien määrä, mukaan lukien jäännösliimat ja värin siirtyminen aiemmista tuotesykleistä, herkkyys käsittelylämpötilalle, joka edellyttää tiukempaa sulamislämpötilan hallintaa, ominaisuuksien vaihtelu syklistä toiseen raaka-aineen laadun vaihdellessa sekä esteettisen värin siirtyminen kellertävän harmaaksi useiden kierrätyssukupolvien jälkeen. Jokainen ulottuvuus vaatii erityisiä prosessimuutoksia, joita tässä oppaassa käsitellään yksityiskohtaisesti.

2. rPET-luokan luokitus

Kaikki rPET-muovit eivät ole samanarvoisia. Laadun luokittelu määrittää prosessoitavuuden, soveltuvuuden sovelluksiin ja määräystenmukaisuuden. Neljä Korean markkinoilla olevaa rPET-laatua kattaa 95% kaupallisista sovelluksista.

LUOKKA 1 · KORKEIN

Pullosta pulloon (B2B) elintarvikelaatuinen rPET

Lähde: PET-pullojen pantti-palautuskierrätys erittäin puhtaalla dekontaminaatioprosessilla (kiinteän olomuodon polymerointi + FDA/KFDA:n hyväksymä dekontaminaatio). IV: 0,74–0,80 dL/g (0,04 dL/g sisällä neitsytnäytteestä). Hintapreemio: 15-25% neitsyt PET:n yläpuolella. Sovellukset: elintarvikekäyttöön tarkoitetut juomapullot, lääke- ja kosmetiikkapullot, joiden herkkyys on migraatiotestattu.

LUOKKA 2 · PERUSTASOLLA

Kirkas kuluttajakäyttöön tarkoitettu rPET (elintarvikelaatuinen)

Lähde: sekalaisten PET-pullojen kierrätys ilman pullojen erottelua. IV: 0,68–0,74 dL/g (vaatii 5-10%-kiinteän olomuodon polymeroinnin tehosteen tai IV-modifioijan lisäyksen). Hintapreemio: 5-10% neitsyt PET:n yläpuolella. Sovellukset: juomapullot massaportaalla, K-EPR-vaatimustenmukaisuuden perustaso, suurin osa Korean markkinavolyymista.

3. LUOKKA · TALOUS

Värillinen / Sekalaiset rPET-muovit (ei elintarvikekäyttöön)

Lähde: värilliset pullot, sekavirtakierrätys. IV: 0,62–0,68 dL/g näkyvällä värisävyllä. Hinta: 10-15% neitsyt PET:n alapuolella. Sovellukset: Kotitalouspakkaukset, jotka eivät ole elintarvikkeita, kuten pesuainepullot ja teollisuusastiat. Ei sovellu kosketukseen elintarvikkeiden kanssa ilman lisäpuhdistuskäsittelyä.

LUOKKA 4 · TEOLLISUUS

Monisyklinen teollinen rPET

Lähde: monisyklinen kierrätysmateriaali, johon on kertynyt lämpöhajoamista. IV: alle 0,62 dL/g, kellertävänruskea sävy, hauras käyttäytyminen. Sovellukset: ei pakkausmateriaali (vanne-, kuitu-, eristyssovellukset). Yleensä ei sovellu ISBM-pullojen tuotantoon riittämättömän mekaanisten ominaisuuksien säilyvyyden vuoksi.

Korealaiset pullottajat käyttävät pääasiassa luokkia 1 ja 2 K-EPR-vaatimustenmukaisessa tuotannossa. Luokka 3 palvelee kotitalous- ja pesuainepakkausten segmenttiä, joissa ei ole elintarvikkeita. Pullosta pulloon (luokka 1) rPET-tarjonta Korean markkinoilla on edelleen kapasiteettirajoitettu, noin 180 000 tonnia vuodessa, kun vuoden 2027 kysynnän ennustetaan olevan yli 320 000 tonnia. Tämä luo toimituspaineita, jotka suosivat pullottajia, joilla on vakiintuneet rPET-toimittajasuhteet.

3. Luonnollisen viskositeetin laskun kompensointi

Rajaviskositeetti (IV) mittaa PET:n keskimääräistä molekyylipainoa. Ensiluokkaisen PET:n toimituslämpötila on tyypillisesti 0,80–0,84 dL/g. Jokainen kierrätyslämpösykli laskee rajaviskositeettia 0,02–0,04 dL/g ketjun katkeamisen vuoksi uudelleensulatuksen aikana. Ilman kompensointia 2–3 syklin kierrätysmateriaalista valmistetuilla rPET-pulloilla on heikentynyt yläkuormituslujuus, kirkkauden heikkeneminen äärimmäisissä venytysvyöhykkeissä ja lisääntynyt jännitysvalkaisuherkkyys. Katso taustalla olevasta polymeeritieteestä lisätietoja. kaksiaksiaalinen suuntausopas.

Suonensisäisen hoidon korvausstrategiat:

  • Kiinteän olomuodon polymerointi (SSP): rPET-hiutale, jota kuumennetaan 200–220 °C:seen tyhjiössä 8–12 tuntia, nostaen viskositeettia 0,04–0,08 dL/g
  • Ketjunpidennyslisäaineet: 0,3–0,81 TP3T-annos pyromelliittidiahydridiä tai vastaavaa lisäainetta palauttaa 0,03–0,06 dL/g IV
  • Neitsyt PET-laimennus: 30-50%-neitsyt-PET:n ja rPET:n sekoittaminen nostaa efektiivistä IV:tä suhteellisesti; K-EPR-yhteensopivuuden standardimenetelmä
  • Esimuotin geometrian säätö: Paksumpi 3-5%-esimuottiseinä kompensoi alhaisempaa rPET IV -arvoa ilman ominaisuushaittoja
  • Käsittelylämpötilan alentaminen: Sulamislämpötila 5–10 °C alhaisempi kuin neitseellisellä materiaalilla, mikä vähentää IV:n lisähajoamista ISBM-käsittelyn aikana

!

IV-tarkastus ennen tuotantoa

Jokainen rPET-erä tulisi testata suonensisäisesti ennen tuotantoon sitoutumista. Toimittajien analyysisertifikaatit voivat poiketa toimitetusta todellisuudesta 0,02–0,05 dL/g varastointikosteuden ja eräkohtaisen vaihtelun vuoksi. Korealaiset pullottajat, joilla on käytössään kapillaariviskosimetri tai liuotinviskositesti, havaitsevat suonensisäisten komponenttien puutteet ennen kuin tuotantohävikki kertyy.

4. Saasteiden sietokyky ja hallinta

rPET-raaka-aineeseen liittyy kontaminaatioriski, jota neitsyt-PET:iin ei liity: etiketin liimajäämiä, korkin palasten siirtymistä PE/PP-muovista, väriaineen siirtymistä värillisestä pulloseoksesta ja jälkiä epäpuhtauksista aiemmista juomamateriaaleista. Elintarvikelaatuinen pullosta pulloon valmistettu rPET läpäisee erittäin puhtaan puhdistuksen, joka poistaa yli 99,95%:tä näistä epäpuhtauksista, mutta luokan 2 standardin mukainen rPET sisältää havaittavia jäämiä, jotka vaikuttavat käsittelyyn.

Saastuminen Lähde Max-spesifikaatio Lieventäminen
PE/PP-polymeeri Korkin palaset < 50 ppm Tiheyserottelu
Liimajäämät Tarraliima < 30 ppm Kuuma emäksinen pesu
Väripigmentti Värillinen pullosekoitus < 0,02% Optinen lajittelu
Asetaldehydi Terminen hajoaminen < 1 ppm SSP-tyhjiöuutto
Metallihiukkaset Korkkirengas, likaantuminen < 5 ppm Magneettinen + pyörrelajittelu

Linjassa tapahtuva 40–80 mikronin silmäkoon omaava sulasuodatus havaitsee hiukkasmaisen kontaminaation ISBM-injektion aikana. Sulasuodattimen painehäviön valvonta merkitsee normaalia kynnysarvoa suuremman kontaminaation; äkillinen paineen nousu osoittaa suodattimen tukkeutumista saastuneesta erästä ja laukaisee laadunvalvonnan keskeytyksen ennen kuin tuotantovauriot kertyvät. Korealaiset jatkuvaa rPET-tuotantoa harjoittavat pullottajat vaihtavat sulasuodattimet tyypillisesti 2–3 kertaa useammin kuin neitseelliset tuotantolinjat.

5. ISBM-prosessi-ikkunan muutokset

rPET ISBM -tuotanto vaatii säädettyjä prosessi-ikkunoita — alhaisempaa sulan lämpötilaa, korkeampaa ruiskutuspainetta ja tiukempaa esimuotin lämpötilan säätöä

rPET-prosessointi siirtää ISBM-prosessien ikkunoita ennustettaviin suuntiin. Näiden muutosten ymmärtäminen etukäteen säästää päiviä kokeiluja ja erehdyksiä rPET:n käyttöönoton aikana aiemmin pelkästään neitseellisellä tuotantolinjalla.

50% rPET-seoksen prosessimuutokset verrattuna 100%-neitsytreferenssiin:

  • Sulamislämpötila: alenna lämpötilaa 5–10 °C (yleensä 272–282 °C verrattuna 278–288 °C:een ennen käyttöä) suonensisäisen nesteen hajoamisen minimoimiseksi
  • Ruiskutuspaine: lisää 5-12%-arvoa kompensoidaksesi korkeamman molekyylipainon omaavan rPET:n alhaisempaa sulaindeksiä
  • Esimuovauksen käsittely: 2–3 °C alhaisempi lämpötila (98–107 °C vs. 100–110 °C) tiukemman venytyssuhteen hallinnan saavuttamiseksi
  • Puhalluspaine: 1–2 bar korkeampi pääpuhallus hieman suuremman materiaalin virtausvastuksen kompensoimiseksi
  • Jäähdytysaika: pidentää 5-8%:tä varmistaaksesi täydellisen lämpötasapainon; rPET kovettuu hieman hitaammin kuin neitsytmuovi
  • Kuivaus: korkeampi kosteustavoite < 30 ppm (verrattuna < 50 ppm neitsytmuoviin) rPET:n korkeamman kosteudenimukykykyvyn vuoksi

6. Värien vaihtelu ja estetiikka

rPET-pulloihin kehittyy kellertävänharmaa sävy, joka voimistuu kierrätysmateriaalin osuuden ja kierrätysjaksojen määrän kasvaessa. Tavallisen neitsyt-PET-pullon kellot ovat L*=96, a*=-0,5, b*=0,5 (CIE Lab -väriavaruus). 30% rPET:n tyypillisesti mitat ovat b*=1,5–2,5 (keltainen siirtymä). 50% rPET:n tyypillisesti mitat ovat b*=2,5–4,0. Puhdas 100% rPET, jonka elintarvikekontakti on luokkaa 1, voi saavuttaa näkyvän keltaisen sävyn b*=5–8.

Värinhallintamenetelmät:

  • Sinisen sävyn väkevöite: 0,02–0,08% sininen väriaine kompensoi keltaisen siirtymän visuaalisesti ja palauttaa havaintokyvyn selkeyden
  • Optinen kirkastaja: UV-fluoresenssilisäaine lähettää näkyvää sinivalkoista valoa, joka torjuu keltaista
  • Tuotemerkin uudelleenmuotoilu värillisiin pulloihin: jotkut korealaiset tuotemerkit asettuvat vihreällä tai meripihkanvärisellä sävyllä, joka imee keltaisen värjäytymän luonnollisesti
  • Korkeampi rPET-laatuvaatimus: Siirtyminen luokasta 2 luokkaan 1 pullosta toiseen vähentää keltaisen siirtymää 50-70%
  • Kuluttajaviestintä: Ekologisen brändin positionointi muuntaa pienen värimuutoksen kestävän kehityksen aitouden signaaliksi

7. Virgin/rPET-sekoitusstrategiat

Sekoitusprosenttipäätöksissä tasapainotetaan K-EPR-vaatimustenmukaisuus, kustannusten optimointi, prosessoinnin toteutettavuus ja brändin laadun positionointi. Koreassa tuotantokäytännöissä on neljä tyypillistä sekoitusstrategiaa.

STRATEGIA 1

K-EPR-standardin vähimmäisvaatimustenmukaisuus (15-30% rPET)

Korealaiset massatuotetut juomabrändit pyrkivät K-EPR-vaatimustenmukaisuuteen ilman laatuerottelua. Vakiolaatuinen luokan 2 kirkas rPET sekoitettuna neitsytmuovipulloon tavoiteprosenttiosuudessa. Minimaaliset käsittelyn mukautukset; tyypillinen lähestymistapa vuosien 2026–2027 käyttöönottovaiheelle.

STRATEGIA 2

Brändijohtoinen kestävä kehitys (50% rPET)

Korealaiset tuotemerkit asettuvat kestävän kehityksen kärkeen ennen sääntelyyn asetettua aikataulua. Laadun ylläpitämiseksi suositaan pullosta pulloon -luokan rPET-muovia. Sininen sävytetty masterbatch korjaa värimuutokset. Markkinoinnissa hyödynnetään 50% rPET-sertifiointia ensiluokkaisen hyllyposition saavuttamiseksi.

STRATEGIA 3

100% rPET-sertifioitu ympäristöystävällinen

Kestävän kehityksen ensiluokkaiset tuotemerkit käyttävät 100%-luokan 1 pullosta pulloon -rPET-muovia. Korkeimmat materiaalikustannukset, tiukimmat vaaditut käsittelyvaatimukset, näkyvä aitousmerkintä premium-vähittäismyyntikanaville. Tällä hetkellä Korean juomapullojen tuotanto on 3–5%, mutta kasvussa 40–60% vuodessa.

STRATEGIA 4

Massatasehyvitysjärjestelmä

Sertifioitu rPET-syöttö yritystasolla, joka on yhdistetty tuotantomääriin ISCC PLUS- tai RSB-sertifioinnilla. Pullotason fyysinen sekoitus voi olla alhaisempi, kun taas yritysraportoinnissa saavutetaan korkeampi prosenttiosuus. Edellyttää kolmannen osapuolen auditoijan ja alkuperäketjun dokumentoinnin.

8. Koneen kokoonpanovaatimukset

Tavalliset ISBM-alustat käsittelevät rPET:iä normaalin toimintasäteen rajoissa, kun ne on konfiguroitu oikein. K-EPR-vaatimustenmukaisen tuotannon saavuttamiseksi 50%-rPET-pitoisuuteen asti ei tarvita perustavanlaatuista koneen uudelleensuunnittelua. Tietyt kokoonpanon optimoinnit kuitenkin parantavat rPET-spesifisen tuotannon saantoa ja yhdenmukaisuutta.

rPET-optimoitu koneen kokoonpano:

  • Sulatussuodatin: 40–80 mikronin sihti painehäviön seurannalla; vaihtoväli 2–3 kertaa suurempi kuin neitseellisen suodattimen
  • Kuivausrummun kapasiteetti: mitoitettu rPET-kosteusarvolle < 30 ppm; noin 15-20% suurempi kuin pelkästään neitsytmuoville tarkoitettu vaatimus
  • Tehosekoittimen kapasiteetti: gravimetrinen sekoitin, joka pystyy sekoittamaan neitsytmuovia, rPET-muovia, sävyttävää masterbatsia ja valinnaista ketjunjatkajaa
  • PLC-reseptikirjasto: erillinen rPET-profiili sekoitusprosenttia kohden lämpötilan, paineen ja sykliajan säädöillä
  • Sylinterin kulumissuoja: Bimetallivuorattu ruiskutussylinteri pidentää käyttöikää 2–3 kertaa jatkuvassa rPET-tuotannossa
  • Pidennetty tynnyrin tuuletusaukko: Kaksivaiheinen tuuletusalue kosteuden ja haihtuvien aineiden poistamiseksi rPET-sulatuksen aikana

The HGY150-V4 4-asemainen laituri toimitetaan vakiona rPET-yhteensopivalla kokoonpanolla. Ever-Power tarjoaa rPET-optimoidun lisävarustepaketin, joka sisältää bimetallisen ruiskutussylinterin, pidennettynä sylinterin tuuletusaukon ja esiohjelmoidut PLC-reseptit 15%-, 30%-, 50%- ja 100%-rPET-sekoituksille. Olemassa oleviin HGY-sarjan asennuksiin on saatavilla jälkiasennuspaketteja, jotka mahdollistavat K-EPR-yhteensopivan tuotannon ilman koko alustan vaihtoa.

9. Korealaisten pullottajien tapaustutkimukset

Korealainen rPET-tuotantolaitos – K-EPR-vaatimustenmukaisuus kattaa kaikki massatuotantoiset juomat, premium-kestävät ja sertifioidut ympäristöystävälliset tuotelinjat

Case Study 1 · Merkittävä korealainen juomapullottaja

30% rPET-siirtymä 500 ml:n vesilinjassa (180 miljoonaa yksikköä/vuosi)

Haaste: Korealainen ykkösluokan juomapullottaja siirtyy 100%-neitsyt-PET-muovista 30% rPET-seokseen K-EPR 2027 -vaatimusten täyttämiseksi. Alustavat kokeet tuottivat kohonneen hylkyprosentin (5,2% vs. 0,8%-neitsytmuovi lähtötasolla) pohjan jännitysvalkaisun ja epätasaisen seinämäjakauman vuoksi.

Tulos: HGY150-V4-kone, jossa on jälkiasennettava rPET-optimointipaketti (bimetallisylinteri + pidennetty tuuletusaukko + 30% rPET PLC -resepti), laski hylkäysasteen 1,1%:hen kolmen kuukauden validoinnin aikana. K-EPR-yhteensopivuus saavutettiin 14 kuukautta ennen määräaikaa; yrityksen kestävän kehityksen raportti sai positiivisen sijoittajakattavuuden.

Case Study 2 · Premium K-Beauty Brand -sopimusten täyteaine

100% Grade 1 rPET seerumipulloille (1,8 miljoonaa yksikköä/vuosi)

Haaste: Eurooppalaiseen vähittäiskauppaan tähtäävä korealainen ensiluokkainen kauneusbrändi edellytti 100% Grade 1 -luokan pullojen välistä rPET-muovia, jonka lasinkirkas viimeistely vastaisi heidän olemassa olevaa ensiluokkaista neitsyt PET-muovia. Keltainen värinmuutos rPET-muovista ei sopinut yhteen brändin selkeyden kanssa.

Tulos: Pullosta pulloon -valmistuksen yhdistäminen erikoistoimittajalta hankitulla luokan 1 rPET-muovilla, siniseksi sävytetyn 0,05%-masterbatchin ja alhaisemman sulamislämpötilan prosessoinnin avulla saavutti b*=1,2:n (0,3:n sisällä neitseellisestä lähtötasosta). EU:n vähittäismyyntikanavan hyväksyntä varmistettiin; 1,8 miljoonan yksikön vuosisopimusta laajennettiin 40%:n hintapreemiolla ei-rPET-tuotelinjaan verrattuna.

Case Study 3 · Ulsanin teollisuuspullojen valmistaja

Luokan 3 värillinen rPET pesuaineiden pakkaamiseen (28 miljoonaa yksikköä/vuosi)

Haaste: Kotitalouksien pesuainebrändi siirtyy 70% Grade 3 -värilliseen rPET-muoviin kustannusten optimoimiseksi muiden kuin elintarvikepakkausten osalta. Värillisen rPET-raaka-aineen vaihtelu aiheutti pullojen välisiä värieroja, jotka eivät saavuttaneet brändin väritavoitetta.

Tulos: Reaaliaikaisella värikompensoinnilla varustetun gravimetrisen sekoittimen käyttöönotto (sinisen/keltaisen/punaisen masterbatchin annostelu linjaan integroidun spektrofotometrin avulla) johti b*-tarkkuuteen ±0,5:n tarkkuudella 6 kuukauden tuotannon aikana. Materiaalikustannusten säästöt 14% pesuainepullotuslinjalla; K-EPR-vaatimustenmukaisuus saavutettiin samanaikaisesti kustannusten parannuksen kanssa.

10. Johtopäätös

rPET-prosessointi muuttuu valinnaisesta kestävän kehityksen aloitteesta pakolliseksi K-EPR-vaatimustenmukaisuusvaatimukseksi koko Korean juoma- ja pakkaustuotannossa. 30% vuoteen 2027 mennessä ja 50% vuoteen 2030 mennessä -kynnysarvot edellyttävät korealaisilta pullottajilta viskositeetin laskun kompensoinnin, epäpuhtauksien hallinnan, prosessi-ikkunoiden säätöjen, värivaihtelun vähentämisen ja sekoitusstrategian valinnan hallintaa samalla, kun ylläpidetään tuotantotaloutta, joka pitää yllä kilpailukykyisiä yksikkökustannuksia. Korealaiset pullottajat, jotka rakentavat rPET-valmiuden varhaisessa vaiheessa, saavat sääntelyvaatimustenmukaisuuskatteen, brändin kestävän kehityksen asemoinnin ja pääsyn ensiluokkaisiin vientikanaviin, joissa globaalien brändinomistajien kestävän kehityksen sitoumukset nopeutuvat kotimaisten sääntelyyn liittyvien aikataulujen yläpuolelle.

Ever-Power ISBM -alustat tukevat rPET-prosessointia koko K-EPR-vaatimustenmukaisuusalueella vakiokonearkkitehtuurilla sekä valinnaisella rPET-optimointipaketilla, joka sisältää bimetallisen ruiskutussylinterin, pidennettynä sylinterin tuuletusaukon ja esiohjelmoidut PLC-reseptit tyypillisille sekoitusprosenttiosuuksille. Jälkiasennuspaketit mahdollistavat rPET-ominaisuuden lisäämisen olemassa oleviin asennuksiin ilman koko alustan vaihtamista. Yhdessä gravimetrisen sekoittimen integroinnin, linjassa olevan värinvalvonnan ja IV-vahvistustyönkulun kanssa kokoonpano vastaa korealaisten pullottajien K-EPR-vaatimustenmukaisuuden edellyttämiä tuotantovaatimuksia laadusta tai tuotantotaloudellisuudesta tinkimättä.

rPET-käsittelyn keskeiset tiedot

  • K-EPR-aikajana: 15% (2026), 30% (2027), 40% (2028), 50% (2030); noudattamatta jättämisestä määrätään sakko 12–45 KRW/pullo
  • Neljä rPET-laatua: pullosta pulloon (luokka 1), kirkas kuluttajakäyttöön (luokka 2), värillinen sekoitus (luokka 3), teollisuuskäyttöön (luokka 4)
  • IV-kompensaatio: SSP-tehostus, ketjunpidennyslisäaineet, neitsytsekoituksen laimennus, esimuotin seinämän säätö
  • Kontaminaatiokohteet: PE/PP <50ppm, liima <30ppm, pigmentti <0.02%, asetaldehydi <1ppm, metalli <5ppm
  • Prosessivaihtelut: sulamislämpötila -5-10°C, ruiskutuspaine +5-12%, esimuotin lämpötila -2-3°C, puhalluspaine +1-2 bar
  • Värinhallinta: sininen sävytys (0,02–0,08%), optinen kirkaste, tuotemerkin uudelleenformulointi värilliseksi
  • Sekoitusstrategiat: vähimmäisvaatimustenmukaisuus (15-30%), brändivetoinen (50%), 100%-sertifioitu, massatase
  • Koneen kokoonpano: 40-80μ sulatussuodatin, bimetallisylinteri, pidennetty tuuletusaukko, gravimetrinen sekoitin, rPET PLC -reseptit

Oletko valmis integroimaan K-EPR-vaatimustenmukaisuuden tuotantoosi?

Jaa nykyiset pullojesi tekniset tiedot, tavoiteltu rPET-prosenttiosuus, vuosittainen volyymi ja brändin laatuvaatimukset. Korealainen suunnittelutiimimme toimittaa täydellisen rPET-kykysuunnitelman, joka sisältää koneen kokoonpanon, jälkiasennuksen laajuuden, PLC-reseptin kehittämisen ja arvioidun kustannus-laatuanalyysin 48 tunnin kuluessa.

Pyydä rPET-osaamiskonsultaatiota →

Toimittaja: Cxm
jakso

Recent Posts

PLA biohajoava pullo ISBM — ESG- ja K-EPR-vaatimustenmukaisuus korealaisvalmistajille

ESG & Sustainability · Application Engineering The Green Future: Processing PLA Biodegradable Bottles on Korean…

7 päivää ago

PC-LED-lampun suojus ISBM:n valmistukseen — Muut kuin pakkaussovellukset

Cross-Industry Application · Lighting Manufacturing Beyond Packaging: Manufacturing High-Clarity PC LED Bulb Covers, Lampshades, and…

7 päivää ago

PP-kuumalla täyttöä vaativa juomapullo ISBM — korealaiset mehut, teet ja funktionaaliset juomat

Hot-Fill Beverages · Application Engineering Mastering Polypropylene: ISBM Solutions for Korean Hot-Fill Juice, Tea, and…

7 päivää ago

Kestävät 5–20 litran ISBM-säiliöt — Vesikannut ja ruokaöljysäiliöt

Heavy-Duty Production · Application Engineering Scaling Up: Korean Ever-Power's HGY650-V4 for 5L–20L Water Jugs, Edible…

7 päivää ago

Lääketeollisuuden puhdastila ISBM — Silmätipat ja suun kautta otettavat nestepullot

Pharmaceutical Application · GMP Cleanroom Engineering Medical-Grade Purity: Why All-Servo One-Step ISBM Is the Korean…

7 päivää ago

ISBM-vikojen vianmäärityksen syvällinen analyysi — jännitysvalkaisu, epätasaiset seinät, portin jäänteet

Defect Troubleshooting · Technical Deep Dive The Ultimate ISBM Defect Troubleshooting Guide: Fixing Stress Whitening,…

7 päivää ago