Bu Kılavuzda
- Kalıp Çeliği Seçiminin Önemi
- DIN, JIS, AISI: Hızlı Referans
- S136: Ayna Parlaklığı ve Korozyon Direnci
- H13: Ağır Hizmet Tipi Aşınma Direnci
- 718H: Çok Amaçlı İş Makinesi
- Destekleyici Sınıflar: P20, NAK80, Al 7075, S45C
- Maliyet ve Yaşam Analizi
- Çelik Seçim Karar Ağacı
- Sonuç: Uygulamaya Uygun Çelik Seçimi
1. Kalıp Çeliği Seçiminin Önemi
Mould steel is the single largest determinant of production economics over the 5 to 10 year operational life of an ISBM mould. Get it right and your tooling runs 5 million shots before refurbishment; get it wrong and you are back to the mould maker after 500,000 shots with worn cavities, scored parting lines, and neck threads that no longer hold automated capping tolerance. The cost difference between premium and commodity steel is typically 30 to 50 percent of initial tooling price — but the operational life difference is 3 to 5 times. Over the mould’s lifespan, premium steel is almost always the better economic choice despite the higher upfront investment.
Koreli ISBM alıcılarının karşılaştığı zorluk, kalıp çeliği seçiminin takım tedariki sırasında nadiren tartışılmasıdır. Alıcılar, çelik özelliklerini kalıp üreticisine bırakılmış sonradan düşünülen bir konu olarak ele alarak, boşluk sayısı, çevrim süresi ve teslim süresine odaklanırlar. Bütçe dostu takım tedarikçilerinin maliyetten tasarruf etme yöntemi tam olarak budur: Kağıt üzerinde kabul edilebilir görünen ancak çok daha kısa hizmet ömrü sunan düşük kaliteli çelikler kullanarak cazip fiyatlar sunarlar. Premium fiyatın 'i fiyatına satılan ancak sıradan çelikle üretilen bir kalıp, bir fırsat değil; 10 yıllık bir yatırım gibi görünen, ancak aslında 3 yıl sonra değiştirilecek bir plandır.
İyi tanımlanmış Kore ISBM kalıp takımları, farklı kalıp bileşenlerinde dört ila beş farklı çelik kalitesini bir araya getirir; her biri o bileşenin özel mekanik gereksinimleri için seçilir. Ön şekillendirme boşluğu korozyon direnci ve ayna cilalanabilirliğine ihtiyaç duyar. Çekirdek çubukları yüzey sertliğine ve boyutsal kararlılığa ihtiyaç duyar. Üfleme boşluğu ısı iletkenliğine ve ayırma çizgisi hassasiyetine ihtiyaç duyar. Taban plakaları yapısal sağlamlığa ihtiyaç duyar. Sıcak yolluk montaj tabanı işlenebilirliğe ve maliyet verimliliğine ihtiyaç duyar. Her bileşen için doğru çeliği belirlemek, profesyonel kalıp mühendisliğini sıradan kalıp takım tedarikinden ayıran şeydir.
2. DIN, JIS, AISI: Hızlı Referans
Kalıp çeliği kaliteleri, farklı uluslararası standart kuruluşlarından paralel adlandırma sistemleri altında mevcuttur. Aynı fiziksel çelik, İsveç ASSAB kataloğunda S136, Alman DIN spesifikasyonunda 1.2083 ve Amerikan AISI standardında 420SS olarak adlandırılabilir. Koreli kalıp mühendisleri, belirli uluslararası standartları tercih eden müşteriler için çelik belirtirken bu sistemler arasında rutin olarak çapraz referanslama yaparlar. Aşağıdaki tablo, bu kılavuzda ele alınan yedi kalıp çeliği kalitesinin eşdeğerliğini özetlemektedir.
| Ortak Ad | DIN | JIS / AISI | Tipik Sertlik |
|---|---|---|---|
| S136 | 1.2083 | AISI 420SS | HRC 48-52 |
| H13 | 1.2344 | AISI H13 / SKD61 | HRC 52-54 |
| 718H | 1.2738H | AISI P20+Ni | HRC 30-35 |
| P20 | 1.2311 | AISI P20 | HRC 28-33 |
| NAK80 | — | JIS G4404 | HRC 37-43 |
| Al 7075-T6 | EN AW-7075 | AA 7075 | HB 150 |
| S45C | C45 | JIS G4051 / AISI 1045 | HB 190-230 |
Korean mould engineering increasingly uses the JIS system (given Korea’s historical ties to Japanese manufacturing standards) while cross-referencing DIN for European-sourced steel and AISI for American specifications. Our standard practice is to specify the steel under all three naming systems on engineering drawings to eliminate any ambiguity during procurement and inspection.
3. S136: Ayna Parlatma Şampiyonu
S136, şeffaflığın kritik olduğu ISBM uygulamaları için üstün bir spesifikasyondur. Olağanüstü korozyon direncini, optik sınıf ayna cilalama için gerekli olan ince taneli yapıyla birleştiren yüksek kromlu martensitik paslanmaz çeliktir (yaklaşık ,6 Cr, %0,38 C). SPI A-1 (Ra 0,05) yüzey kalitesine kadar cilalandığında, S136 kalıpları, Koreli K-beauty marka sahiplerinin kalite gereksinimlerini karşılayan cam berraklığında yüzey kalitesine sahip PET ve PETG şişeler üretir.
The corrosion resistance is as important as the polishability. PET off-gassing during injection produces trace amounts of acetaldehyde and other acidic byproducts that attack carbon-based tool steels over millions of cycles, creating surface pitting that ruins mirror finish. S136’s chromium content provides passive corrosion protection against these byproducts, maintaining the mirror polish over the mould’s full 5 million-cycle service life. For Korean pharmaceutical cleanroom applications where sterile washdown solutions can attack unprotected steel, S136 is essentially mandatory.
En uygun kullanım alanı: Hassasiyet gerektiren ön şekillendirme boşlukları, Kore güzellik kozmetik üfleme boşlukları, farmasötik temiz oda kalıpları, SPI A-1 ayna parlaklığı gerektiren her türlü uygulama.
Şunlardan kaçının: Structural base plates (overkill cost), heavy-wear ejector components (H13 is better), mould bases that don’t contact plastic (P20 is better and cheaper).
4. H13: Ağır Hizmet Tipi Aşınma Direnci
H13, aslen döküm uygulamaları için geliştirilmiş, yüksek çevrimli üretim koşullarında olağanüstü aşınma direnci gerektiren ISBM kalıpları için yeniden tasarlanmış bir sıcak işleme takım çeliğidir. Krom-molibden-vanadyum alaşım kimyası (yüzde 5 Cr, yüzde 1,5 Mo, yüzde 1 V), yüksek sıcaklıklarda yüksek mukavemetin yanı sıra, yoğun çevrimli kalıp bileşenlerinin maruz kaldığı sürekli kayma ve darbe yüklerine karşı mükemmel aşınma direnci sağlar.
Yılda 10 milyondan fazla 500 ml'lik su şişesi üreten Koreli içecek şişeleme şirketleri için H13 ön kalıp boşlukları, yenileme gerektirmeden önce 3 ila 5 milyon atışlık kullanım ömrü sunarken, daha az dayanıklı çelikler için bu süre 1 ila 2 milyon arasındadır. S136 veya 718H'ye göre artan maliyet genellikle ila arasındadır, ancak uzatılmış kullanım ömrü bu ek maliyeti fazlasıyla telafi eder. Geri dönüşüm akışından gelen aşındırıcı kirleticilerin boşluk aşınmasını hızlandırdığı geri dönüştürülmüş PET (rPET) işleme süreçlerinde, daha düşük kaliteli çelikler erken arızalandığı için H13 standart spesifikasyondur.
Dezavantajı ise cilalanabilirliğidir. H13, nispeten şeffaf şişeler için SPI B-1 cilalama seviyesine kadar cilalanabilir, ancak S136'nın sağladığı optik sınıf SPI A-1 cilalama seviyesine ulaşamaz. Su şişeleri, spor içecekleri, temizlik kimyasalları kapları, büyük gıda kavanozları gibi cam şeffaflığından ziyade düşme direnci ve kullanım ömrünün daha önemli olduğu şişeler için H13 doğru seçimdir. Kore kozmetik ürünlerinin şeffaflığı için H13 yetersiz kalır ve S136 gereklidir.
En uygun kullanım alanı: Yüksek devirli içecek üretimi, rPET işleme, ağır hizmet tipi boyun halkaları, kayar ejektör bileşenleri, aşınma direncinin cila kalitesinden daha önemli olduğu uygulamalar.
Şunlardan kaçının: Üstün kaliteli kozmetik berraklık boşlukları (S136 daha iyi), pasif korozyon korumasına ihtiyaç duyan farmasötik temiz oda uygulamaları, kalıp tabanları (P20 daha düşük maliyetle aynı derecede iyi).
5. 718H: Çok Amaçlı İş Makinesi
718H, birinci sınıf S136 ile uygun fiyatlı P20 arasında yer alan, önceden sertleştirilmiş nikel alaşımlı bir takım çeliğidir. Nikel içeriği (standart P20 kimyasına eklenen yaklaşık %1 Ni), düz P20'ye kıyasla biraz daha iyi tokluk, işlenebilirlik ve boyutsal kararlılık sağlar. 718H, çelik fabrikasından HRC 30-35'e kadar önceden sertleştirilmiş olarak sevk edilir; bu da işleme sonrası ısıl işlem ihtiyacını ortadan kaldırır ve işleme sonrası vakumlu soğutma gerektiren çeliklere kıyasla takım üretim süresini 3 ila 5 iş günü kısaltır.
Our engineering team uses 718H as the default specification for core rods, intermediate-life preform cavities on standard PET applications, and general-purpose mould components where the application doesn’t demand premium S136 or H13 performance. For Korean projects producing 1 to 3 million bottles per year per SKU, 718H tooling delivers 2 to 3 million shots of service life at 60 to 75 percent of the cost of S136 equivalent configurations. The economics are particularly favorable for mid-volume cosmetic and beverage applications where the production volume does not justify the cost premium of top-tier steel.
En uygun kullanım alanı: Core rods, mid-life preform cavities on general PET applications, cost-sensitive projects in the 1-3 million bottles/year range, general tooling where extreme wear resistance isn’t required.
Şunlardan kaçının: Berraklığın kritik olduğu ayna cilalama uygulamaları (S136 daha iyi), yüksek devirli içecek üretimi (>10 milyon şişe/yıl) (H13 daha iyi), rPET işleme (H13 daha iyi).
6. Destekleyici Kaliteler: P20, NAK80, Al 7075, S45C
Yukarıda ele alınan üç temel kaliteye ek olarak, eksiksiz bir ISBM kalıbı genellikle destekleyici bileşenler için dört ek çelik spesifikasyonu kullanır. Her birinin, alternatiflere göre seçilmesini haklı çıkaran belirli bir rolü vardır.
P20: Taban Plakası Standardı
P20 is the universal standard for mould base plates, platen backing plates, and other structural components that don’t contact plastic flow. It provides adequate rigidity at low cost and excellent machinability. P20 is never the right choice for cavity surfaces or wear components but is almost always the right choice for structural backing plates that see only compressive clamping loads.
NAK80: S136 Alternatifi
NAK80, S136'ya benzer özelliklere sahip ancak kaynaklanabilir, Japonya'da geliştirilmiş önceden sertleştirilmiş bir takım çeliğidir (JIS G4404). Bu özelliği sayesinde, hasarlı boşlukların tamamen değiştirilmesine gerek kalmadan yeniden işlenmesi ve onarılması mümkün olur. Müşteri, gelecekteki boşluk modifikasyonlarını öngördüğünde, bazen S136 yerine NAK80 tercih edilir; parlatılabilirliği S136'ya göre biraz daha düşüktür (SPI A-2'ye ulaşır ancak A-1'e ulaşmaz), ancak kaynaklanabilirliği operasyonel esneklik sağlar.
Alüminyum 7075-T6: Ağırlık Azaltma Seçeneği
Al 7075-T6 is aerospace-grade aluminum used for blow cavities in short-run cosmetic applications where weight reduction matters more than long service life. Aluminum blow cavities weigh roughly 35 percent as much as steel equivalents, reducing wear on the machine’s servo indexing system during high-speed operation. Al 7075 blow cavities deliver 500,000 to 800,000 shots of service life — adequate for K-beauty campaigns of 20,000 to 100,000 units per product but insufficient for long-running beverage production.
S45C: Sıcak Yolluk Taban Malzemesi
S45C orta karbonlu çelik, maliyet verimliliğinin önemli olduğu sıcak yolluk montaj tabanları ve kritik olmayan yapısal bileşenler için standart özelliktir. Standart 15 ml ASB-12M kalıbımız, ayrıntılarında belirtildiği gibi 430 × 140 × 30 mm ölçülerinde bir S45C sıcak yolluk tabanı kullanır. 15 ml Çekirdek Kalıp dokümantasyonu. S45C provides adequate rigidity and thermal stability at less than half the cost of tool steel grades, which is appropriate for components that don’t require premium metallurgy.
7. Maliyet ve Yaşam Süresi Analizi
Üstün kaliteli çelik seçiminin ekonomik gerekçesi, ön üretim maliyeti yerine üretilen milyon shot başına toplam maliyeti hesapladığınızda netleşir. Üstün kaliteli çelik satın alma maliyeti daha yüksek olsa da, yenilemeye ihtiyaç duymadan önce daha fazla şişe üretir; bu nedenle, daha yüksek satın alma fiyatına rağmen, milyon shot başına maliyet genellikle emtia çeliği muadillerine göre daha düşüktür.
| Çelik Kalitesi | Göreceli Maliyet | Beklenen Yaşam Süresi (atım) | Milyon Atış Başına Maliyet |
|---|---|---|---|
| S136 | 1,00 (temel değer) | 5-6 milyon | 0.18 |
| H13 | 1.15 | 4-5 milyon | 0.26 |
| 718H | 0.70 | 2-3 milyon | 0.28 |
| NAK80 | 0.90 | 3-4 milyon | 0.26 |
| Genel amaçlı 40Cr çelik (kaçının) | 0.40 | 400-700 bin | 0.73 |
Rakamlar açık: Genel amaçlı 40Cr veya benzeri düşük özellikli çelik, S136'nın maliyetinin 'ı kadar ucuz görünüyor, ancak 500.000 atışlık kullanım ömründe, milyon atış başına maliyet, birinci sınıf S136'ya göre 4 kat daha yüksek. 2021'de en ucuz kalıp seçeneğini satın alan Koreli ambalaj alıcılarının, 2024 ve 2025'te üçüncü kalıp değiştirme döngüsü için geri döneceklerini görüyoruz; bu da ilk seferde birinci sınıf çelik satın almış olsalardı harcayacaklarından çok daha fazla toplam harcama anlamına geliyor.
8. Çelik Seçim Karar Ağacı
Yeni bir proje için kalıp çeliği belirleyecek Koreli alıcılar için aşağıdaki karar ağacı, gerçek dünyadaki uygulamaların büyük çoğunluğunu kapsamaktadır. Dört soruyu sırayla yanıtlayın ve sonunda önerilen özellik ortaya çıkacaktır.
- Ayna gibi parlak optik netlik gerekli mi?
→ Evet: Boşluk yüzeyleri için S136 (diğer bileşenler için Q2'ye geçin)
→ Hayır: Sonraki sorulara göre H13 veya 718H ile devam edin. - Yıllık üretim hacmi, ürün çeşidi başına yılda 10 milyon şişenin üzerinde mi?
→ Evet: Aşınma ömrünü en üst düzeye çıkarmak için oyuk yüzeyler için H13
→ No: 718H orta hacimli uygulamalar için uygundur - Reçine aşındırıcı mı (geri dönüştürülmüş PET, dolgulu bileşikler, elyaf takviyeli)?
→ Evet: Diğer faktörlerden bağımsız olarak, oyuk yüzeyler için H13 zorunludur.
→ Hayır: 1. ve 2. çeyrek sonuçlarına göre ilerleyin - Projede çekirdek çubukları, ejektör bileşenleri ve boyun halkaları yer alıyor mu?
→ Ana çubuklar: 718H standart, ağır hizmet uygulamaları için H13
→ Çıkarma plakaları: Hassas taşlamalı S45C
→ Boyun halkaları: Diş toleransının korunması için nitrürlenmiş takım çeliği veya H13.
→ Taban plakaları: P20 evrensel
→ Sıcak yolluk tabanı: S45C
Belirsiz durumlar veya bu karar ağacının dışında kalan uygulamalar için (alışılmadık reçineler, aşırı çevrim gereksinimleri, Kore'ye özgü yasal uyumluluk ihtiyaçları gibi), mühendislik ekibimiz her bir sürecin parçası olarak özel çelik spesifikasyon analizi sunmaktadır. özel ISBM kalıp projesiBu, belirli üretim gerçekliğiniz için başlangıç maliyetini öngörülen hizmet ömrüyle dengelemek anlamına gelir.
9. Sonuç: Uygulamaya Uygun Çelik Seçimi
Kore'deki ISBM kalıp ekipmanı alımlarında en önemli kararlardan biri kalıp çeliği spesifikasyonudur, ancak genellikle boşluk sayısı, çevrim süresi ve teslim tarihine odaklanan alıcılar tarafından göz ardı edilir. Doğru çelik spesifikasyonu, her bir bileşeni mekanik rolüne uygun hale getirir: Şeffaflık açısından kritik boşluklar için S136, yüksek aşınmaya dayanıklı bileşenler ve rPET uygulamaları için H13, genel amaçlı çekirdek çubukları ve orta ömürlü boşluklar için 718H, yapısal taban plakaları için P20, sıcak yolluk montaj tabanları için S45C, kaynaklanabilir ve onarılabilirlik için NAK80 ve kısa süreli ağırlık azaltma amaçlı üflemeli kalıplar için Al 7075.
Ekonomik açıdan bakıldığında, özellikle milyon atış başına maliyet esasına göre değerlendirildiğinde, yüksek kaliteli çelik kullanımı, peşin satın alma fiyatına göre değil, çok daha avantajlıdır. 2020-2022 sermaye yatırımı dalgasında en ucuz seçenek olan kalıpları tercih eden Koreli ambalaj alıcıları, şimdi bu kalıpları beklenenden 3 kat daha sık değiştiriyorlar ve toplamda yüksek kaliteli kalıpların baştan maliyetinden daha fazla para harcıyorlar. Mühendislik ekibimiz, yeni müşterilerin ilk kalıp projesinden itibaren doğru çelik karışımını önererek bu pahalı dersi rutin olarak önlemelerine yardımcı oluyor.
Ever-Power’s standard practice is to specify steel grade for every component of every custom mould project, documenting the rationale for each selection on the engineering drawing for customer review and approval. If you are evaluating a new mould project, troubleshooting premature wear on existing tooling, or planning a tooling refresh cycle, our engineering team can conduct a steel selection review and provide recommendations tailored to your specific Korean production reality.
Önemli Noktalar
- Premium mould steel costs 30-50% more upfront but delivers 3-5× longer service life — lower cost per million shots over the tooling’s operational life.
- S136 (DIN 1.2083), 48-52 HRC sertliğinde, berraklığın kritik önem taşıdığı Kore güzellik ve ilaç uygulamaları için ayna parlaklığında en üstün malzemedir.
- H13 (DIN 1.2344), 52-54 HRC sertliğinde, yüksek çevrimli içecek üretimi ve rPET işleme için aşınma direnci şampiyonudur.
- 718H (DIN 1.2738H), 30-35 HRC sertliğe sahip, genel amaçlı, iş yükünü taşıyan ve yılda 3 milyon şişenin altında orta hacimli uygulamalar için uygun maliyetli bir malzemedir.
- İyi tasarlanmış bir kalıp, 4-5 farklı çelik kalitesini bir araya getirir: kalıp boşluk yüzeyleri + çekirdek çubukları + taban plakaları + sıcak yolluk tabanı + destekleyici bileşenler; her biri mekanik rolü için seçilir.
- Genel amaçlı düşük kaliteli çelik (genel amaçlı 40Cr veya benzeri), Koreli ambalaj alıcılarına daha düşük başlangıç fiyatına rağmen milyon çekim başına 4 kat daha fazla maliyete yol açan yanıltıcı bir tasarruf yöntemidir.
Projeniz İçin Uzman Çelik Kalite Önerisi Alın
Şişe uygulamanızı, yıllık üretim hacminizi, reçine özelliklerinizi ve mevcut veya hedef kalıp konfigürasyonunuzu paylaşın. Mühendislik ekibimiz, her bir bileşen için gerekçeleriyle birlikte eksiksiz bir çelik spesifikasyonunu 48 saat içinde size iletecektir.
Editör: Cxm